Автовиробники намагаються не відставати від новітніх технологічних розробок. Автомобілі напхані електронікою і можуть робити все більше і більше. Одним з важливих завдань нових транспортних засобів є забезпечення безпеки пасажирів. Саме для цього в автомобілях встановлюють системи безпеки. Для чого вони потрібні і що вміють? Розповідаємо в деталях.

Сучасні системи безпеки в автомобілі

Часи симпатичних малюків та інших простих автомобілів давно минули. 21 століття принесло з собою неординарні дизайнерські рішення, коли мова йде про зовнішній вигляд автомобілів. Адже деякі з них є майже витворами мистецтва. Але це ще не все. Що відрізняє сучасні автомобілі від тих, що були 30 років тому, так це їхні технології. Автомобільні системи покликані не лише зробити їзду комфортною, але й забезпечити безпеку водія та його пасажирів.

Яким чином? Вони, безумовно, полегшують керування автомобілем і гальмування, але вони також дбають про освітлення дороги і безпечне паркування. Очевидно, що чим новіша модель, тим вищий рівень безпеки забезпечують системи безпеки автомобіля. Розглянемо найважливіші з них.

Антипробуксовочна система

Звичайно, найважливішим елементом автомобіля завжди залишається водій. Однак іноді йому потрібна допомога. Антипробуксовочна система в автомобілях покликана подбати про ефективне гальмування в складних умовах.

Ось детальна інформація про найважливіші системи безпеки:

 • ABS (антиблокувальна гальмівна система) – це система, яка запобігає блокуванню коліс під час різкого гальмування, особливо на слизькій поверхні. Завдяки зміні тиску в колесах, вони можуть постійно обертатися. Таким чином, водій зберігає контроль над керуванням автомобілем. Пам’ятайте, якщо ABS активована, ви повинні натиснути на педаль гальма до кінця, незважаючи на приголомшливі звуки, які видає автомобіль в цей момент.
 • BAS (Brake Assist System), яку зазвичай називають системою допомоги при гальмуванні – ця система працює разом з ABS і її завданням є допомога при гальмуванні шляхом підвищення тиску в гідравлічній системі. Вона є безцінною саме тоді, коли водій не має достатньо сміливості, щоб натиснути на гальма, коли спрацьовує ABS.
 • EBD (Electronic Brakeforce Distribution – електронний розподіл гальмівних зусиль) – працює разом з ABS і BAS і займається розподілом гальмівних зусиль між колесами, зменшуючи таким чином гальмівний шлях автомобіля.
 • ASR (антипробуксовочна система) протидіє пробуксовці коліс, на які передається привід. Якщо датчики ABS виявляють, що одне колесо починає пробуксовувати, наприклад, система блокує колеса або зменшує потужність двигуна.
 • ESP (електронна система курсової стійкості) – це система, яка гарантує, що водій не відхилиться від заданої траєкторії. Якщо система датчиків виявляє, що автомобіль починає відхилятися від заданої траєкторії, ESP гальмує відповідне колесо і зменшує потужність двигуна. Це запобігає заносу автомобіля. В останніх моделях автоматична гальмівна система City Safety працює разом з системою, датчиками та камерою і ідеально підходить для використання в міських заторах. Якщо вона “відчуває” перешкоду, а водій не реагує, автомобіль автоматично зупиняється.

Системи для підвищення безпеки руху

Основою безпеки в автомобілі, безумовно, є ефективне гальмування. Однак за безпекою руху також стежать системи. Про які системи йдеться? Їх список дуже довгий, починаючи від ACC (тобто активного круїз-контролю) і закінчуючи TSR (система розпізнавання дорожніх знаків). Звичайно, назви можуть відрізнятися в залежності від виробника автомобіля.

Ось деякі приклади:

 • ACC (Adaptive Cruise Control) – це круїз-контроль з автоматичним регулюванням швидкості. Він підтримує безпечну дистанцію до автомобілів попереду, тобто система автоматично сповільнюється, якщо вони гальмують, і прискорюється, якщо дорога вільна.
 • BLIS (Blind Spot Information System) – комплекс камер у бічних дзеркалах і датчиків, вмонтованих у бампери, які попереджають про автомобілі в сліпій зоні – проклятій для всіх водіїв.
 • Асистент утримання смуги руху – камера і датчики визначають, коли автомобіль перетинає білу лінію. Система попереджає водія, викликаючи вібрацію на кермі.
 • В останніх моделях можна знайти систему, яка відстежує втому водія. Ряд датчиків відстежує реакції водія (наприклад, моргання, рух керма) і, якщо вона виявляє втому, сигналізує про те, що пора зупинитися.
 • TSR (розпізнавання дорожніх знаків) – це система, яка за допомогою камери зчитує і відображає дорожні знаки і одночасно видає звукові попередження, наприклад, про перевищення швидкості.
 • AFL (Adaptive Forward Lighting) – система, яка дозволяє освітлювати повороти двома способами. Або вмикаються додаткові бічні ліхтарі, або світло від фар слідує за рухами керма.

Охоронні системи для автомобілів

Технології також розвинулися, коли справа доходить до захисту наших автомобілів від викрадення. Тепер нас охороняє не просто ангел-охоронець, а ціла низка систем, які дарують власникові душевний спокій. Які протиугінні пристрої використовуються в нових автомобілях? Крім давно відомих замків на кермі, педалях або коробці передач, зараз існують сигналізації та іммобілайзери або сигналізації з функцією оповіщення. Однак найновішими та найефективнішими рішеннями є системи GPS та радіомоніторингу.

Страхування автомобіля – надійна система захисту

Звичайно, ми не повинні забувати про страхування нашого транспортного засобу. Якщо ми хочемо бути впевненими, що наш автомобіль захищений, варто придбати пакет страхування цивільної відповідальності та поліс автоцивілки. Якщо у вас ще немає такого полісу, перевірте ціни на Beesafe. Ви обов’язково знайдете страховку, що відповідає вашим уподобанням. Не зволікайте! Жодна система безпеки автомобіля не може забезпечити вам такий же захист, як хороший поліс.

Замість висновку

Нові автомобілі оснащені низкою систем для підвищення комфорту та безпеки.


Антипробуксовочні системи ABS, BAS, EBD, ASR, ESP піклуються про безпеку гальмування автомобіля.


Автомобілі також мають ряд систем для підвищення безпеки руху, наприклад, ACC, BLIS, Lane Assist, AFL.


Виробники оснащують автомобілі все більш досконалими системами безпеки, наприклад, GPS-моніторингом.