Як розрахувати обєм акваріума? - Ветеринар

Головна помилка акваріуміста-початківця — це придбання водойми в будинку недостатньо значного обсягу. Акваріум вважається самостійною, замкнутою екосистемою з власним світом під водою. Чим більший літраж резервуара, тим комфортніше життя населення аквасвіту і простіше підтримувати натуральний біобаланс.

Як розрахувати обєм акваріума? - Ветеринар

Навіщо необхідно знати об’єм?

Перед придбанням або для виробництва акваріума самостійно досить важливо дізнатися фактичний обсяг акваріума в літрах. Як уже зазначалося, від цього може залежати кількість особин у водоймі в будинку, комфортне їхнє проживання і правильний вибір фільтрувального та обладнання для освітлення. Точний обсяг необхідно знати для того, щоб:

 • розрахувати ідеальне число риб і рослин;
 • у разі хвороб в акваріумі чітко визначити необхідну порцію лікарських засобів;
 • визначити достатню кількість ґрунту і добрив.

Які знадобляться інструменти для визначення?

Щоб порахувати ємність ставка нам необхідні:

 • рулетка, також можна застосовувати лінійку або сантиметр;
 • паперовий аркуш і приладдя для письма;
 • мікрокалькулятор, скориставшись його допомогою будуть проводитися розрахунки.

Методи розрахунку

Є величезна кількість видів водойм у будинку. Найпростіше розрахувати об’єм прямокутного акваріума, з іншими формами можуть з’явитися проблеми. Щоб визначити ємність прямокутного ставка, нам знадобиться:

 • зробити правильні виміри зовні, поміряти довжину, висоту і ширину;
 • запам’ятати, а краще записати ці цифри;
 • ємність акваріума вираховується за формулою: довжина множиться на висоту і ширину, таким чином, ми отримуємо зовнішній об’єм;
 • щоб дізнатися ємність усередині, необхідно поміряти товщину скла, після чого помножити на 2 отриманих значення, потім відняти його з раніше отриманих цифр, це допоможе отримати внутрішні числа;
 • підставляємо отримані значення у формулу, яку застосовували раніше, і отримуємо фактичний внутрішній водний об’єм в акваріумі в кубічних сантиметрах;
 • для зручності розрахунків переводимо в кубічні метри (1 метр кубічний дорівнює 1000 літрів).

Цей розрахунок підходить виключно для прямокутного резервуара. Для інших видів акваріума значення необхідно виправляти, розрахунки відбуваються так.

 1. Форма у вигляді циліндра — вимірюємо радіус основи і висоту резервуара, віднімаємо товщину стінок, потім квадрат радіуса перемножуємо на висоту і на число Пі. У результаті отримуємо об’єм. Для напівциліндра отримане значення ділимо на 2.
 2. Куляста — беремо радіус кулі, зводимо в куб, множимо на 4/3, отримане число множимо на 3,14.
 3. Кубічна — поміряти будь-яку зі сторін, відняти товщину скла і побудувати в куб.
 4. Шестикутник — вимірюється відстань від середини однієї зі сторін акваріума до центру іншої сторони, розділити отриману довжину на 2, відняти товщину скла, і помножити отримане значення на довжину будь-якої зі сторін.

для того щоб порахувати об’єм інших форм акваріумів (трикутної призми, восьмикутника та інших), необхідно розділити на більш звичайні геометричні форми, зробити розрахунок кожної з них окремо і після скласти результати. Є й інший метод обчислення внутрішнього об’єму. Він нескладний і точний, але дуже складний. Нам для цього потрібна ємність конкретного розміру (підійде будь-яка банка). Щоб дізнатися фактичну ємність резервуара, просто заповнюємо водою з мірної посудини. Перемноживши кількість вилитих ємностей на її значення, отримуємо об’єм резервуара.

Під час підрахунку реальної ємності водойми в будинку обов’язково необхідно брати до уваги товщину скла, об’єм, який займають обігрівач, фільтр, водорості, декорації та ґрунт. Також необхідно не забувати, що акваріум ніколи не заповнюється до самого краю. Ці втрати необхідно обов’язково враховувати під час купівлі резервуара для риб.

Що більший акваріум за розмірами, то суттєвіша різниця між фактичним об’ємом і обумовленим.

Як вибрати відповідний акваріум?

Основні питання, відповіді на які цікавлять акваріумістів-початківців під час купівлі домашнього водоймища, — це вид, форма та об’єм резервуара. Для початку необхідно зрозуміти, який акваріум ви хочете придбати? За великим рахунком акваріуми поділяють на 2 категорії — це прісноводні та морські. Про морський акваріум поки говорити не будемо, оскільки це занадто дорого, клопітно і не для новачків. Розглянемо водойми в будинку з питною водою. Діляться вони на понад десять видів.

 • Біотоп — досить рідкісний вид. Оскільки він повторює шматочок природного ставка, будь-якої природної екосистеми, наприклад, струмок, озеро тощо. Це подобається не всім і розраховане більшою мірою на любителя. Але зараз такі резервуари починають входити в моду.
 • Голландський. Цей ставок вважається рослинним акваріумом, іншими словами з високою кількістю живих рослин, висаджених терасами у встановленому порядку.
 • Скейп. Акваскейп — це облагороджений і перетворений до такої міри, що впізнати буде зовсім не просто біотоп. Для його прикраси застосовуються рослини, камені та корчі.
 • Рибник. Це акваріум, в якому живуть одні риби, без живих рослин. Найчастіше це рішення застосовують дизайнери для прикраси інтер’єрів. Ніяких спеціальних вимог до цих ставків не висувають. Головне — це хороша фільтрація води, оскільки високоякісне очищення вважається запорукою здоров’я риб.
 • Псевдоморе. Цей тип копіює морське середовище із застосуванням коралів, пісковиків, вапняку, великої кількості каміння, схожого на морське, і різних риб, переважно з сімейства цихлід, які мають яскраве і строкате забарвлення. Живі рослини в подібних акваріумах дуже часто не застосовуються. Для освітлення необхідно підбирати лампи синього кольору, що імітують колір морської води.

Щойно ви встановили, акваріум якого виду ви хочете придбати, приходить інший етап — це вибір форми ставка. Ідеальним для початківця буде резервуар правильної форми, куб або паралелепіпед. Чому безпосередньо вони? З ними зручно працювати, в них можна розставити будь-яку композицію декорацій, яку тільки ви захочете, тим паче в прямокутному. Та й чистити ставок із правильної форми набагато зручніше, ніж інші.

Існують також панорамні, кутові та настінні ставки. Не краще підбирати акваріуми круглої або форми у вигляді циліндра. Вони досить непрості в обслуговуванні, і риби в них відчувають стрес. Також у такій водоймі важко знайти досить комфортне місце для рослин і обладнання. І останній етап — це вибір обсягу вашого ставка. Акваріуми бувають невеликі (до 50 л), середні (50-300л) і великі (від 300 л).

У багатьох акваріумістів-початківців є думка, що чим менший акваріум, тим легше його обслуговування. Ця точка зору в корені неправильна. Великі та середні ставки прощають новачкові набагато більше промахів. Водночас резервуар маленької ємності відразу відгукнеться на помилкові дії. Наприклад, перегодували риб, корм залишився і випав в осад, вода помутніла відразу. У невеликому обсязі корисних бактерій недостатньо, і біда приходить, звідки не чекали.

Будь-яке порушення біологічного й азотного циклу одразу буде помітним.

Резервуари середньої ємності є дуже придатними для розміщення їх у маленьких квартирах. В акваріумах середніх об’ємів риби та інші мешканці відчувають себе набагато затишніше, ніж у невеликих. Також у такі ставки вже можна підселяти понад десять видів риб, за якими дуже легко доглядати. Акваріум значного обсягу вважається важливим для тих риб, які звикли до океанських просторів. Головне завдання любителя риб — це підтримувати комфортабельний біобаланс.

Постарайтеся якомога більше дізнатися про ті види улюбленців, що проживають у будинку, яких ви збираєтеся утримувати. Основні труднощі акваріума великого розміру — це гроші. Він надзвичайно дорого обходиться в грошовому плані під час купівлі. Також чимало коштів забирає обслуговування і догляд. Невеликий акваріум потрібно підбирати не новачкам, а людям, які мають якийсь досвід. Хороший обсяг першого акваріума від 50 до 100 літрів.

Скориставшись цими порадами, ви зможете підібрати собі водойму в будинку, яка буде простою в експлуатації, не завдасть вам турбот для догляду за нею та дуже довго радуватиме всіх членів родини.

У цьому відео ви дізнаєтеся, на що необхідно звертати свою увагу, підбираючи розмір акваріума.