У всі часи перед молодими сім’ями гостро стояло питання проживання. Де жити? Чи потрібно обзаводитися власним житлом або можна залишитися разом з батьками? Більшість психологів вважає, що спільне проживання дітей і батьків – поганий задум. Чому вони дотримуються такої думки?

Чому діти живуть з батьками?

Багато дорослих дітей залишаються жити з батьками, оскільки в якійсь мірі це зручно. Якщо батьки перебувають на пенсії, у них багато вільного часу, тому вони можуть виконувати левову частку домашніх обов’язків: готувати, прибирати квартиру, прати і багато іншого. Допомога особливо потрібна молодим батькам, а бабуся і дідусь можуть посидіти з онуком, забрати з садка або школи.

Спільне проживання матеріально вигідно для дорослих дітей. Якщо вони в подальшому планують купують власного житла і збирають гроші на перший внесок, їм вигідно не витрачати гроші на винаймання окремої квартири. У деяких випадках батьки беруть на себе багато витрат з утримання житла, платять за комунальні послуги, купують продукти і необхідні товари. Найчастіше дорослі діти залишаються жити з батьками, тому що відсутня фінансова можливість купити окреме житло або зняти квартиру. Нерідкі випадки, коли спільне проживання є результатом емоційної, психологічної або фінансової залежності. Залежним можуть бути діти, а можуть – і батьки. Найчастіше залежними від улюблених дітей виявляються самотні батьки, які не хочуть залишатися в квартирі на самоті.

Переваги спільного проживання

Спільне проживання має кілька переваг:

Взаємна допомога. Якщо батьки старі і хворіють, діти за ними доглядають. Якщо батьки здорові і повні сил, вони допомагають молодому поколінню вести господарство і виховувати дітей. Якщо діти багато працюють, і у них залишається мало часу на домашні справи, подібна допомога дорогоцінна.

Економія фінансів молодої сім’ї. Дітям не доводиться витрачати кошти на придбання свого житла або на знімання квартири, вони можуть відкладати гроші на покупку чогось важливого. Вони витрачаються тільки на продукти, необхідні товари і оплату комунальних послуг, хоча дуже часто батьки ці витрати в повному обсязі беруть на себе, в результаті чого у дітей залишаються вільні кошти, які можна витратити на щось інше.

Спокій батьків. Навіть дорослі люди назавжди залишаються для батьків дітьми, тому вони постійно переживають за своїх синів і дочок. Якщо діти живуть разом з батьками, то занепокоєння зводиться до мінімуму, оскільки вони постійно перебувають на очах. Якщо дитина живе далеко, ступінь занепокоєння збільшується, тому що батьки не мають можливості бачити свою дитини кожен день.

Постійна підтримка. Хто, як не рідна людина, здатний надати підтримку у важкій життєвій ситуації? Якщо батьки і діти живуть разом, вони можуть підставити плече один одному в разі виникнення будь-якої складності. Звичайно, для того щоб виговоритися, завжди можна використовувати телефон, проте особисте спілкування і теплі обійми не зрівняються з холодною трубкою.

Недоліки спільного проживання

Спільне проживання має велику кількість недоліків:

Конфлікт поколінь. Не варто забувати про таке поняття як конфлікт поколінь. Молодість дітей і батьків проходить в різні часи, які разюче відрізняються один від одного. В результаті можуть відбуватися зіткнення на ґрунті питань по вихованню дітей, господарюванню, розставлених життєвих пріоритетів. Цього уникнути дуже складно, конфлікт поколінь присутній практично в кожній родині, де батьки і діти живуть разом.

Різні уявлення про ведення господарства. Є така загальновідома істина, що говорить про те, що на одній кухні двом господиням не місце. Це абсолютна правда, що стосується як свекрух і невісток, так і матерів з доньками. Практично завжди відбуваються конфлікти на ґрунті ведення домашнього господарства. Кожна жінка готує по-своєму, прибирає по-своєму, у кожної з них різні поняття про чистоту. З цієї причини часто виникають конфлікти і скандали, які віднімають життєві сили у обох сторін. При цьому чоловіча половина великої родини втомлюється спостерігати за битвами, в результаті чого відчувають незручності від спільного життя абсолютно всі.

Скажений контроль. Часто батьки не хочуть визнавати той факт, що діти вже виросли і перетворилися на дорослих самостійних особистостей. Вони продовжують контролювати дочок і синів навіть після досягнення останніми зрілого віку. Тотальний контроль дратує і злить дітей, в результаті чого трапляються скандали. До того ж, подібний контроль не дає дітям відчути себе дорослими.

Нав’язування порад. Батьки вважають, що знають більше дітей завдяки тому, що прожили на світі як мінімум в два рази довше. Вони мають великий досвід в різних сферах життя, тому постійно дають дітям поради, часто – непрохані. Це стосується виховання дітей, ведення домашнього господарства, сімейних відносин між молодим подружжям. Часто поведінка батьків і дітей щодо будь-якого питання відрізняється, тому непрохані поради дратують останніх, що знову-таки призводить до конфліктів.

Виникнення сильної залежності. В результаті спільного проживання залежність дітей від батьків може посилюватися, через що вони можуть ніколи не стати самостійними. Батькам же буде неймовірно важко змиритися з тим фактом, що колись діти вирішать переїхати в окреме житло.

Втручатися в стосунки молодої сім’ї. Побудова сім’ї – це велика праця. На шляху до щастя виникає безліч проблем і складнощів, яке молоде подружжя повинне вирішувати без шкоди для власних відносин. Коли діти живуть окремо, вони вчаться самостійно вирішувати виникаючі конфлікти, в які не втручаються батьки. Якщо ж діти проживають разом з батьками, то останні мимоволі стають свідками виникнення розбіжностей у відносинах між молодим подружжям. Це веде до того, що старше покоління починає втручатися в життя молодих, намагаючись допомогти налагодити відносини. Між батьками і другою половинкою їх дорослої дитини починають псуватися відносини, оскільки представники старшого покоління не можуть пробачити зятя або невістку. У цьому випадку кращий варіант – окреме проживання дітей від батьків. Тоді між усіма членами великої родини збережуться гарні відносини. Батьки не будуть свідками конфліктів дітей, а молоді навчаться вирішувати сімейні проблеми самостійно.

Чому дорослим дітям потрібно жити окремо від батьків?

Відсутність особистого простору. Доросла дитина, що живе разом з батьками, не відчуває себе повноправним господарем будинку, оскільки главою сім’ї є представник саме старшого покоління. Доросла дитина може відчувати дискомфорт від присутності батьків, в результаті чого у нього починаються проблеми з особистим життям.

8 причин, чому потрібно з’їхати від батьків

Чому ж краще жити окремо від батьків?

На власній території діти можуть встановлювати свої правила. Незважаючи на те, що батьки і діти – дуже близькі люди, вони можуть ставитися до різних типів особистості. У кожного з них свій погляд на облаштування побуту. Діти не зможуть продумати комплекс своїх правил і установок: поки вони живуть разом з батьками, їм доводиться рахуватися з думкою останніх, оскільки вони є головними на цій території. Наприклад, дитина вважає, що в будинку не потрібно зберігати поламані речі. Однак батьки, які виросли ще при Радянському Союзі, є запасливими людьми, тому з дому практично нічого не викидають. Місце для поламаною техніки, для зламаних стільців і старих речей завжди знаходиться на балконі, що неймовірно дратує молодше покоління.

Діти, які живуть окремо, вчаться самостійно влаштовувати свій побут. Всі вміння приходять з досвідом. Те ж саме стосується і вміння правильно розподіляти доходи, а також уміння здобувати необхідні в будинок речі. Діти, на власних помилках вчаться організовувати свій побут і правильно витрачати гроші. Припустимо, одного разу юна дружина побачила в магазині одягу табличку з привабливою написом “Розпродаж”. Вона не стрималася і витратила там всю місячну зарплату, в результаті чого вся молода сім’я залишилися три тижні харчуватися тільки кашею. Наступного разу дівчина не стане цього робити, оскільки згадає, чим таке марнотратство обернулася в минулий раз. Люди вчаться тільки на своїх помилках – це загальновідома істина.

В молодої сім’ї, яке живе окремо, немає проблем з інтимним життям. Дітям психологічно некомфортно вести інтимне життя, коли в сусідній кімнаті знаходяться батьки. Через це в стосунках молодого подружжя виникає безліч проблем. Заняття любов’ю – невід’ємна частина сімейних відносин, і якщо в цій сфері починаються проблеми, вони відображаються на інших сферах життя.

Окреме житло допоможе дітям врятуватися від токсичних батьків. Достатньо почитати про поведінку токсичних батьків, як відразу стане зрозуміло, чому не можна жити з ними під одним дахом. Вони вважають дитину своєю власністю і вічним боржником. Шантаж і маніпуляції – улюблені прийоми таких батьків, які намагаються утримати дорослу дитину поруч зі своєю “спідницею”.

При спільному проживанні діти можуть сісти батькам на шию. Вище вже говорилося про те, що багато батьків беруть на себе витрати по оплаті комунальних послуг та придбання життєво необхідних речей. Згодом діти розслабляються і звикають до того, що все це за них роблять інші. Коли доводиться платити за все самим, буває дуже важко перебудуватися.

Діти, які живуть окремо, швидше починають розуміти батьків. У підлітковому віці дитина дратується, коли мама довго вивчає вітрини магазинів, намагаючись вибрати хороший і недорогий товар. Коли дитина дорослішає і починає жити окремо, він виявляється в шкурі своїх батьків і починає краще розуміти їх. Таким чином в двадцять років людина вже сам проводить довго часу у вітрини магазину, вибираючи оптимальний продукт.

І батьки, і діти мають свій особистий простір при роздільному проживанні. Ростити дитину – важке завдання, і часто батьки, які виростили чадо, хочуть трохи пожити для себе. Вони мають на це повне право. Однак вони не можуть реалізувати це право, якщо дорослі діти живуть разом з ними. У будь-якому випадку представники старшого покоління будуть втягнуті в бурхливе життя молодих. Право на особистий простір мають і молоді. Однак своїм контролем, порадами і допомогою батьки будуть серйозно порушувати це право.

Коли діти і батьки починають жити окремо, пропадають приводи для конфліктів. Їм більше нічого ділити, а значить, немає причин для з’ясування відносин. Відсутність конфліктів зміцнює любов між близькими родичами.

Як уникнути конфліктів при спільному проживанні?

Якщо у вас немає іншого виходу і вам доводиться жити разом з батьками, як ви повинні організувати життя всіх членів сім’ї? Для початку обговоріть всі умови проживання. Складіть список усталених звичок батьків. З цими речами вам доведеться миритися. Обговоріть фінансову сторону. Розподіліть витрати, домовтеся, хто і за що платить і в якому обсязі. Розкажіть батькам про свої плани на майбутнє. Покажіть, що ви не збираєтеся жити у них постійно, а просто хочете отримати підтримку, поки не встанете на ноги.

Якщо трапився якийсь конфлікт, обов’язково проговорите всі шляхи його усунення. Нікому не подобається жити в негативі, тому зазвичай батьки охоче йдуть на контакт. Не приймайте зауваження старшого покоління близько до серця. Якщо вони не задоволені вечерею або їм не подобається, як ви заправляєте ліжко, це не дуже приємно, але і не є кінцем світу. Давайте батькам можливість побути вдома на самоті, тому більшу кількість часу намагайтеся проводити не в квартирі.

  • Чому дорослим дітям потрібно жити окремо від батьків?

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts