Чому кішка перестала ходити в лоток і що робити

Побоювання, що кішка не ходитиме в туалет у відведеному для неї місці, є однією з популярних причин небажання заводити домашню тварину. Коли кошеня вже привчене до лотка, господарі раді і спокійні. Але раптом то в одному, то в іншому кутку виявляються «секрети» або з’являється стійкий запах сечі. Що робити? Постійно стежити за котом не вийде, лаяти марно (навіть шкідливо), на вулицю його не відправиш, а роздратування накопичується, і руки опускаються. Спробуймо розібратися, чому кішка перестала ходити в лоток. Існує маса причин, які можна усунути та відновити спокій у будинку.

Різниця між домашніми та вуличними котами

Більшість людей бачать причину «неохайності» кішки в її вуличному походженні. Насправді багато тварин, які раніше були бродячими, швидко звикають до розпорядку та наданих умов. Поживши якийсь час на вулиці, кіт розуміє, де йому краще і намагається відповідати, за умови, що не має захворювань.

І навпаки, кошеня, взяте з сім’ї, може раптово перестати ходити в лоток. Не важливо, чи привчав його раніше заводчик, чи вже господар у новому будинку, – кошеня може почати гидити де доведеться.

Фізіологічні причини

До фізіологічних причин того, що кішка перестала ходити в лоток, належать вроджені інстинкти, зміни гормонального фону, різні порушення, пов’язані з роботою органів та деякі захворювання. Найчастіше зустрічається кілька ситуацій.

Гормональна перебудова

Збій у гормональній системі може бути пов’язаний із статевим дозріванням, вагітністю (у тому числі хибною), лактацією, прийомом гормональних препаратів. У стані статевої активності самці мітять приміщення, а самки можуть справляти потребу як в лотку, так і в інших місцях. При вагітності та під час течки кішки також можуть мітити свою територію, заздалегідь відлякуючи ворогів від майбутнього потомства.

Хвороби

Якщо кішка має захворювання сечовидільної системи, то біль, печіння, ослаблення тонусу органів сечовипускання можуть призвести до мимовільного спорожнення сечового міхура. Можливо, котейка не встигає дістатися мети. Такому стану сприяють:

 • цистит – вихованець змушений ходити по-маленькому часто, але потроху, виділення сечі супроводжується неприємними відчуттями, болем;
 • уретрит – характеризується наявністю гною в сечі;
 • каміння у сечовому міхурі (сечокам’яна хвороба) – порушує нормальне сечовиділення, супроводжується болями.

Сюди можна віднести запальні процеси в нирках, травми хребта. Якщо вихованець не відвідує лоток, потрібно звернути увагу на харчування, перевірити, чи немає патологій ШКТ, гельмінтозу.

Вікові зміни

У похилому віці спостерігається атонія сечового міхура. Це втрата органом здатність до скорочення, втрата чутливості нервових закінчень для його переповнення. М’язовий шар поступово слабшає та перестає стримувати сечу. Мимовільне витікання не піддається контролю, тому тварина мочитися там, де доведеться.

Поведінкові чи психологічні фактори

До цієї групи відносять різні причини, які впливають на психіку кішки, тому їх виявлення може зайняти тривалий час.

Проблеми, пов’язані з лотком

Все, що стосується відхожого місця, має велике значення для кота. Тут важливо звернути увагу, що йдеться про зміни, що відбулися: раніше кішка ходила в лоток, а зараз перестала, – тому, в першу чергу, треба подумати, що стало не так.

 • Старий горщик замінили на новий – у нього інший запах (можливо, пов’язаний з матеріалом, з якого виготовлений), інша форма.
 • Змінили місцезнаходження ємності – іноді має значення навіть півметра.
 • Лоток занадто «відкритий» – навіть невисокі стінки горщика здаються кошеняті величезними, але в міру зростання він вже не може усамітнитися і відмовляється в нього ходити. Потрібна ємність з вищими бортами.
 • У місці, де розташований горщик, зробили перестановку – будь-яка зміна навколишнього простору не тільки насторожує, а й лякає кота.

Буває ситуація, що кішка ходить повз лоток, або по-маленькому в нього, а по-великому поруч або в іншому місці. Можливо, тварині ця ємність просто перестала підходити за розміром, і кіт не може вільно «поритися», обернутися. Якщо простір обмежений, вусатий друг піде шукати більш просторе місце.

Не влаштовує наповнювач

Кішки дуже прискіпливі до таких особливостей наповнювачів, як матеріал, розмір, сипкість, запах. Вихованець може відмовитися ходити в лоток, якщо в нього насипали, наприклад, силікагелевий наповнювач, а до цього купували дерев’яний. Крім того, багато виробників додають у продукцію ароматизатори, що подобається не всім котам.

Брудний лоток

Недостатня гігієна горщика змусить тварину вирушити на пошуки чистішого куточка. Чистощі і консервативність деяких вихованців не знає кордонів: сходивши один раз по-маленькому, другий раз без заміни наповнювача він не піде.

Новий запах у місці справлення потреби

Це може бути запах миючого засобу, якщо раніше користувалися іншим складом. Можливо, в будинку є інші тварини, які вирішили скористатися котячим туалетом. Або господарі змінили освіжувач повітря, який неприємний кішці. Особливо це стосується автоматичних моделей, що виділяють пахощі постійно. Потрібно мати на увазі, що ароматизація може спричинити алергічну реакцію.

Немає можливості усамітнитися

Сторонні звуки, прилади, що працюють, ходіння господарів або інших людей та інші нюанси можуть рішуче відштовхнути кота від такого місця. Йому потрібно усамітнитися, зосередитися, обнюхати та підібрати потрібну позу, «закопати» випорожнення. Якщо резервуар перебуває на загальному огляді, має низькі борти, надії на його постійне відвідування мало.

На помсту господарю

В даному випадку приводом «помститися» стає покарання кішки за якусь провину. Науково не доведено, що вона робить це свідомо. Однак «збіги» настільки очевидні, що майже всі власники впевнені – вихованець гадить спеціально.

Бажання звернути на себе увагу, образа

Деякі представники котячого сімейства ходитимуть у туалет повз лоток, якщо в будинку з’явився новий мешканець. Це може бути як людина, наприклад, немовля, так і інша тварина. Буває, що сімейні свята чи галасливі компанії стають причиною образи вихованця, коли про нього забувають, не звертають уваги. Іноді навпаки, надмірна нав’язлива увага з боку гостей змусить тварину шукати затишний кут для того, щоб справити потребу.

Стрес

До стресу може призвести будь-яка значуща кішка подія. Частими причинами бувають:

 • переїзд;
 • подорож;
 • відвідування клинки;
 • ремонт;
 • зміна господаря;
 • нововведення у раціоні;
 • деякі гігієнічні процедури.

У таких умовах забудькуватість про місце знаходження туалету виникає мимоволі. Котейка перебуває у розгубленості, не знає, що і як робити, тому придбані у минулому рефлекси не спрацьовують.

Що робити, щоб кішка почала ходити в лоток

Замість того, щоб лаяти кішку, необхідно простежити за її поведінкою, провести аналіз недавніх змін та подій у квартирі, життя сім’ї, ставлення до вихованця. Деякі проблеми вирішуються просто і швидко, в інших випадках потрібно запастись терпінням.

Якщо є підозра захворювання, потрібно показати тварину ветеринарному лікарю. Гормональні зміни виправляються лікарськими препаратами. Оскільки більшість представників домашніх котячих не підлягає подальшому розведенню, найкращим виходом буде своєчасна стерилізація чи кастрація.

У стресових ситуаціях необхідно постаратися надалі захищати вихованця будь-яким чином, наприклад, давати заспокійливе. На жаль, такий метод спрацьовує не завжди. З появою нового члена сім’ї кіт може таїти образу до кінця свого життя, внаслідок чого господарям доводиться робити вибір.

При зміні лотка бажано залишити старий поруч із новим на деякий час. Фахівці рекомендують поміщати в новий лоток трохи наповнювача із попередньої ємності. Так кішка відчуватиме свій запах, і процес заміни туалету відбудеться спокійніше.

Якщо у вихованця завищені вимоги до чистоти лотка, слід придбати наповнювач, який під дією вологи перетворюється на тверду грудку. Його слід викидати після кожного візиту кішки. При тривалій відсутності господаря та неможливості постійного контролю достатньо поставити поруч другий лоток.

Іноді потрібне повторне привчання до лотка. Для цього недостатньо повторювати такі ж дії, як з кошеням вперше. Кішка вже сходила до інших місць, відчула різницю, свободу. Щоб запобігти справленню в них потреби надалі, рекомендують використовувати спеціальні відлякуючі склади, наприклад: спрей «Антигадин», «Гадити? Ні». Крім того, відвадити кота від улюблених місць і попередити появу нових допомагають часточки часнику, ялиця, ефірні олії ментолу та полину. Їх потрібно розкласти та розставити по можливих затишних куточках квартири.

Якщо тварина ні в яку не бажає освоювати лоток, слід спробувати інші методи. Хтось рятується пелюшкою, купленою в аптеці. Інші привчають кішку ходити на унітаз. У зоовідділах продаються спеціальні навчальні системи, за допомогою яких це цілком реально.

Потрібно приділити увагу місцю, де кішка ходить у туалет. Для вихованця важливо, щоби на його території у всьому був порядок. Миска для їжі, іграшки, спальне місце, лоток – все має бути своє місце. Більше того, ці речі не повинні перетинатись. Наприклад, кішка не може ходити до туалету там, де їсть чи спить. Також вона відмовиться сідати на лоток, якщо він стоїть у прохідній зоні будинку – біля дверей, коридорі.

Якщо сім’ї живе дві чи більше тварин, відхоже місце має бути в кожного своє. Трапляються випадки, коли на один лоток ходять два коти. Але це можливо, якщо вони народилися або купувалися маленькими та виросли разом. Фахівці радять тримати для кожної кішки окремий лоток.

Коли кішка починає ходити в туалет де завгодно через хворобу, після одужання вона теж може ігнорувати лоток. Він асоціюється з дискомфортом, болем, проблемою, тому для одужання тварини потрібно буде купити новий лоток.

Спеціальний туалет для кішок у вигляді будиночка допоможе, якщо трапився дуже сором’язливий кіт або старанний, любитель розгрібати наповнювач на всі боки. У такій споруді котейка почуватиметься вільно та самотньо. Бортики високі, дах знімний, що дозволяє підтримувати порядок навколо, своєчасно змінювати наповнювач та проводити гігієну «житла». Єдиний мінус – такий лоток займає достатньо місця.

Обов’язково слід пам’ятати, що кішка – це жива істота зі своїм характером, страхами, уподобаннями. Почуйте вашого вихованця, виявите терпіння, і все налагодиться!