Поговоримо про кліматоутворюючі фактори і кліматичні пояси материка.

Головними факторами, що визначають кліматичні особливості Північної Америки , є географічне положення та конфігурація материка, розподіл форм рельєфу територією Північної Америки, циркуляція атмосфери та поверхневі течії океанів. А тепер давайте розглянемо докладніше кожен із них.

Північна Америка

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Почнемо з географічного положення та конфігурації материка . Значна довжина Північної Америки з півночі на південь визначила формування її території всіх кліматичних поясів, крім екваторіального.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Зверніть увагу, що північна частина материка дуже широка, на відміну від південної. Таким чином, більша частина території Північної Америки розташована в помірних та високих широтах , з пануванням західного перенесення повітряних мас.

Одним із найважливіших кліматоутворюючих факторів Північної Америки – рельєф . Наявність на заході материка гігантської, витягнутої по меридіану, системи Кордильєра і величезних просторів рівнин у центральній частині створюють своєрідний “повітряний коридор” . Саме тому арктичні повітряні маси вільно проникають далеко на південь, а тропічні – навпаки, далеко на північ . До того ж високі гори Кордильєри обмежують вплив Тихого океану на клімат материка, тим самим вплив Атлантичного океану тягнеться до Скелястих гір.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Наступний кліматоутворюючий фактор – це циркуляція атмосфери . Північна Америка знаходиться в зоні дії трьох систем постійних вітрів . Крайня північ материка продувається вітрами північно-східного перенесення , що приходять із льодовиків Гренландії. У помірних широтах із боку Тихого океану на материк приходять вітри західного перенесення . Ну а на крайньому півдні материк знаходиться під дією атлантичних пасатів .


На клімат прибережних територій Північної Америки, крім усього іншого, впливають теплі (Аляскінська та Гольфстрім) та холодні (лабрадорська та каліфорнійська) течії .

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Таким чином, Північна Америка лежить у всіх кліматичних поясах, крім екваторіального . Клімат материка формується під впливом холодних та сухих арктичних повітряних мас, морських та континентальних помірних повітряних мас, що різняться за властивостями у різні сезони, та тропічних повітряних мас .

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

У циркуляції атмосфери велику роль грають північно-східні пасати, західні вітри помірних широт. Меридіональне розташування гірських хребтів створює умови для проникнення холодних повітряних мас далеко на південь, а теплих далеко на північ. Великі відмінності в їх температурі створюють умови для утворення ураганів та смерчів .

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Смерч, або торнадо , у перекладі з іспанської означає «обертається». Це є не що інше, як атмосферний вихор , який виникає в купчасто-дощовій (грозовій) хмарі і досягає самої поверхні Землі, у вигляді хмарного рукава або хоботу діаметром у десятки, і навіть сотні метрів.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Найпотужніші смерчі формуються біля Сполучених Штатів Америки. Ніде у світі торнадо не з’являються так часто, як у США: понад 800 смерчів щороку . Рекорд найсильнішого смерчу за швидкістю вітру , занесений до Книги рекордів Гіннеса , був зафіксований у США в містечку Вічіто-Фолс штату Техас 2 квітня 1958 року. Максимальна швидкість вітру становила 450 км/год . Тільки уявіть усю міць і силу цієї стихії. Такий смерч належать до категорії руйнівних , тобто. він частково або повністю руйнує міцні будинки, вирвані дерева переносить на деяку відстань, здуває верхній шар ґрунту, піднімає у повітря та переносить на значну відстань автомобілі та важкі предмети.iv>


Повернемося до карти Північної Америки. Як ми вже говорили, на материку виділяють шість кліматичних поясів . Північна Америка розташована в арктичному, субарктичному, помірному, субтропічному, тропічному та субекваторіальному кліматичних поясах. Розглянемо їх докладніше.

Північна Америка – кліматичні пояси

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Арктичний кліматичний пояс

Арктичний кліматичний пояс включає території Північної Америки, що омиваються Північним Льодовитим океаном . Тут цілий рік панують холодні, сухі арктичні повітряні маси . Влітку тут найвищі температури не досягають позначки вище +8 ° C , взимку температури в середньому коливаються від -32 до -40 ° C і нижче у внутрішніх районах Гренландії. Опадів мало , особливо у північно-західних частинах Гренландії – їх тут менше 100 міліметрів на рік. У той же час на південно-східному узбережжі острова середньорічна кількість опадів за рахунок близькості до Північноатлантичної теплої течії може досягати навіть 800 міліметрів.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Субарктичний кліматичний пояс

Субарктичний кліматичний пояс охоплюється півострів Аляска, північну, північно-східну частину материка з Гудзоновою затокою та північ півострова Лабрадор . Дуже холодні ( -30 ° C ) і сухі зими, з приходом помірного континентального повітря, змінюються досить теплим ( +15 ° C ) і сухим влітку. Влітку опади на Аляску приносить західне перенесення з Тихого океану: на навітряних схилах їхня кількість збільшується до 700 міліметрів. Середньорічна сума опадів практично на всій території становить близько 250-300 міліметрів.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Помірний кліматичний пояс

Найбільший кліматичний пояс Північної Америки – скромний. Він займає північ Сполучених Штатів Америки та частину Канади .

Під дією Аляскинського течії на заході і Гольфстріму на сході помірний пояс зміщується на північ, а повітряні потоки від холодних вод Гудзонова затоки зрушують його межі на південь.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

У зв’язку зі значною протяжністю із заходу на схід, у помірному поясі виділяють три кліматичні області.

В області морського клімату (узбережжя Тихого океану та західні схили Кордильєр) весь рік панують західні вітри, що приносять від 2000 до 4000 мм опадів. Середня температура січня становить від 0 °C на півночі до +4 °C на півдні, середня температура липня – коливається в межах від +12 °C до +16 °C .

Для області континентального клімату (це центральні частини континенту) характерні тепле літо (від +18 ° C на півночі до плюс +24 ° C на півдні), холодна зима (від -20 ° C на півночі до -16 ° C на півдні) та часті зміни погоди. Кількість опадів зменшується зі сходу на захід від 800 до 500 мм.

На Атлантичному узбережжі, де клімат має риси морського , відносно холодна та снігова зима (від -20 ° C на півночі до -2 ° C на півдні) змінюється негарячим вологим літом ( +16 ° C – +22 ° C ). Середньорічна кількість опадів становить 1000-1500 міліметрів.

Виходить, що у помірному поясі Північної Америки кількість опадів змінюється над широтному, а меридіональному напрямі . Мінімальна їх кількість припадає на міжгірські улоговини та підвітряні схили Кордильєр та Великих рівнин – 250  300 міліметрів. Максимум – на узбережжі Аляскинської затоки – понад 3000 міліметрів. Атлантичне узбережжя отримує 1000 мм опадів на рік.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Субтропічний кліматичний пояс має таку ж особливість розподілу, як і помірний. Помірні повітряні маси з опади взимку затримуються Кордильєрами, влітку на східне узбережжя мусон приносить вологе тропічне повітря. Середньорічна кількість опадів коливається тут від 100 мм на заході, до 1000 мм на сході. Контраст у зволоженні західного та східного узбережжя згладжений за рахунок меншої кількості опадів на березі Тихого океану, і більшого – Атлантичного.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Найтепліший клімат формується на Міссісіпській та Приатлантичній низовинах: тут літо дуже спекотне ( +24 °C ), а зима тепла ( +15 °C ). У Кордильєрах, у улоговині долини Смерті, була зафіксована найвища на материку температура +57 °C .

Тропічний кліматичний пояс займає вузьку частину материка з Мексиканським нагір’ям .


правильна межа пояса на західному узбережжі захоплює острів Каліфорнія, на східному – південь півострова Флорида. Весь рік на цій території панують гарячі тропічні повітряні маси . Саме завдяки цьому, клімат пояса образно називають «кліматом вічного літа» , оскільки тут важко виділити теплий та холодний сезони. Однак умови зволоження в межах пояса є різними. У зв’язку з цим виділяються дві кліматичні області.

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Так, на узбережжі Мексиканської затоки протягом усього року опади приносить пасат, їх тут максимальна кількість – понад 3000 міліметрів.

Каліфорнійський півострів потрапляє під вплив потоків з континенту, що рухаються вздовж берегової лінії та охолоджуються Каліфорнійським течією; тому тут сухо (близько 500 міліметрів опадів) і дуже спекотно – близько +30 ° C влітку і +24 ° C взимку.

Субекваторіальний кліматичний пояс займає на материку дуже невелику територію Панамського перешийка . Незначність простору суші визначає високу вологість повітря взимку . Висока температура (вище +25 °C ) тут зберігається протягом року і майже не зазнає сезонних коливань. Опади (1500–2000 мм) випадають переважно влітку, коли сюди надходять вологі екваторіальні повітряні маси .

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Говорячи про клімат Північної Америки не можна не згадати Кордильєри. Тут добре виражена висотна кліматична поясність . У нижньому поясі гір клімат не відрізняється від клімату навколишньої території. Під час підйому в гори змінюються температури та режим опадів. На вершинах Кордильєр лежать вічні сніги та льодовики .

Клімат північної Америки - в яких поясах лежить Північна Америка

Кліматичні умови Північної Америки дуже різноманітні.

Північна Америка лежить у всіх кліматичних поясах, крім екваторіального.

Основні кліматоутворюючі чинники Північної Америки: географічне положення – конфігурація материка, рельєф, циркуляція атмосфери і поверхневі течії океанів .

Кліматичні особливості рівнинної та гірської частин материка формуються та виявляються неоднаково.

Тропічний кліматичний пояс

Вся Центральна Америка, крім півдня, розташована у тропічному кліматичному поясі. Клімат тут визначають пасати. Пасати – це вітри, що дмуть від тропіків у напрямку екватора. Для цього вітру Північної Америки характерний постійний напрямок, переважно північно-східний у північній півкулі та південно-східний – у південному. Клімат у тропічному поясі в центральній частині сухий, що характеризується теплою та взимку (+8-+24) та спекотним літом (+16 – +32). У східній частині клімат вологий та спекотний.