В організмі кожної жінки, що досягла репродуктивного віку, під час менструального циклу в одному з яєчників дозріває фолікул. Всередині цього циклу, а саме на 14-15 день менструації, фолікул лопає і з нього, в черевну порожнину, виходить яйцеклітина або ооцит, яка дозріла до запліднення. Цей період менструального циклу називається овуляція і є найбільш вдалим для зачаття дитини.

Стимуляція овуляції: що це таке та як вона відбувається?

Але існують випадки нерегулярної овуляції, або порушення процесу дозрівання фолікула, внаслідок якого яйцеклітина не виходить, овуляція не настає, а отже — шансів настання вагітності немає. В таких випадках лікар-репродуктолог рекомендує провести стимуляцію овуляції.

Стимуляція яєчників – це допоміжний метод репродуктивної медицини, що є досить ефективним при відсутності природної овуляції, продукуванні яєчником незрілих яйцеклітин чи безплідді.  Для стимуляції призначають вживання гормональних препаратів — індукторів овуляції. Також стимуляція може призначатись жінкам, що беруть участь у програмі донорства ооцитів. Це дає змогу отримати 8-15 здорових яйцеклітин, які надалі використовуватимуться при штучному заплідненні.

Більш детально про те, як відбувається стимуляція овуляції і як підготуватись до процедури розповість лікар-репродуктолог громадської організації “Донори за життя” Христина Мокра.

Суть процедури стимуляції яєчників

Головною метою процедури стимуляції овуляції є — посилення природного росту та дозрівання декількох фолікулів запліднення та отримання достатньої кількості здорових яйцеклітин, придатних для запліднення. А суть методу полягає у: впливі на яєчники медикаментозних препаратів, що містять гормони аналогічні тим, які продукуються організмом жінки та підсиленні виділення гормонів для настання овуляції. Для цього лікар призначає лікарські препарати, що позитивно впливають на фолікулостимулювальний гормон, що пришвидшує процес дозрівання і вихід з фолікула декількох здорових яйцеклітин.

Підготовка до процедури

Хоча стимуляція овуляції це не операція, але ця процедура все-таки передбачає певну підготовку. Так, перед процедурою рекомендується:

  • за кілька днів до початку стимуляції відмовитись від статевого контакту;
  • виключити заняття спортом та іншу фізичну активність;
  • після 18 години не приймати їжу і прийти на прийом до лікаря натщесерце.

Стимуляція овуляції: що це таке та як вона відбувається?

Як відбувається стимуляція овуляції

Незалежно від того, чи є ви донором яйцеклітин, чи пацієнткою, стимуляція яєчників відбувається у такому порядку:

  1. Лікар-репродуктолог індивідуально для кожної пари призначає відповідник протокол стимуляції.
  2. Прийняття призначених гормонів.
  3. Ультразвукове дослідження процесу росту та дозрівання фолікула.
  4. Оцінка ступеня зрілості готовності ендометрію до моменту імплантації.
  5. Ін’єкція ХГЛ або аналогічного препарату, що запускає процес виходу яйцеклітини.
  6. Овуляція, що доповнюється статевим актом чи штучною інсемінацією.

Якщо стимуляція є частиною ЕКЗ, то як тільки фолікул досягає відповідного розміру, донору проводять пункція яєчників для вилучення яйцеклітин та передачі їх у заплідний цент.

Тривалість процедури

На сьогодні існує декілька схем стимуляції овуляції, що називаються протоколи: довгий та короткий. Довгий протокол передбачає проведення стимуляції протягом двох менструальних циклів, а прийом гормональних препаратів призначаються на 21 день попереднього циклу. Триває даний протокол стимуляції близько трьох тижнів. Короткий протокол стимуляції призначають на другий день менструального циклу і триває від 9 до 12 днів.

Кожен з протоколів має відмінні переваги та недоліки, а тому призначається лікарем-репродуктологом індивідуально. Наприклад, деякі протоколи мають м’який ефект, а тому призначаються як окремий метод лікування. Інші протоколи сильніше стимулюють яєчники, а тому дають змогу отримати багато яйцеклітин, що краще підходить для  ЕКЗ.

Наслідки та ризики після проведення процедури

Наслідки стимуляції овуляції: успішна та ефективна стимуляції завершується настанням вагітності у пацієнтки, або забором у донора здорових яйцеклітин для проведення ЕКЗ.

Про те, як і будь-які інші медичні препарати, гормональні засоби для стимуляції роботи яєчників мають побічні ефекти. Але, оскільки ці препарати є гормонами, що виробляються в організмі жінки, або їх синтетичними аналогами — побічні ефекти незначні. Це можу бути: втома, головний біль чи різка зміна настрою. А основними ризиками проведення стимуляції є: розвиток синдрому гіперстимуляції яєчників та настання багатоплідної вагітності.

Тому, важливо перед процедурою записатись на прийом до лікаря-репродуктолога, який проведе адекватну оцінку стану пацієнтки, підбере індивідуальний протокол стимуляції досягнення бажаного результату.

Стимуляція овуляції: що це таке та як вона відбувається?

Висновки

Стимуляція овуляції — це не лише один з найефективніших методів настання бажаної вагітності. Це спосіб також застосовується для стимулювання роботи яєчників донора з метою формування ними зрілих фолікулів з декількома яйцеклітинами, які в майбутньому використовуватимуться в рамках  програми ЕКЗ. Стимулювання овуляції здійснюється медикаментозним методом, без необхідності тривалого перебування у стаціонарному відділенні лікувального закладу.