Вплив фаз розвитку пшениці на якість зерна при небулізації

Комахи у зерносховищі здатні знищити до 25% урожаю. Аби захистити зерно, аграрії використовують різні методи. Один із них — небулізація, в рамках якої інсектицид розпилюється над зерновою масою. Формується туман із мікрочастинок препарату, знищується 100% комах.

Проводити небулізацію можна незалежно від того, на якій фазі розвитку пшениці був зібраний урожай. Обробка відрізняється безпечністю (і людей, і зерна), ефективністю і навіть опосередкованим впливом впливає якість зерна (позитивним).

Які препарати використовуються у небулізації

Розробник технології небулізації компанія Sojam виробляє 2 високоефективні інсектициди для знищення шкідників у сховищі.

«Пірігрен 50, ХТ»

Через 72 години після обробки зернової маси не залишається жодного живого шкідника. Препарат заснований на піріміфос-метилі, та це ніяк не впливає на кінцеву якість продукції — зерно можна використовувати відразу після небулізації.

«Гранпротек, КЕ»

Гранпротек, КЕЦей препарат рекомендований для небулізації зерна, призначеного для експорту до Європи. Оснований на дельтаметрині. Також, як і попередній, за 72 години не залишає в зерновій масі жодного жучка, який ще здатний повзати та шкодити врожаю.

Діючі речовини препаратів впливають на нервову систему шкідників — паралізують їх, а через деякий час настає загибель. Вони ефективні проти всіх комах та шкідників, що зустрічаються в Україні:

 • колорадських жуків;
 • шкідливих черепашок;
 • лугових метеликів;
 • ріпакових квіткоїдів;
 • кукурудзяних метеликів;
 • злакових мух;
 • хлібних жуків;
 • і т.д.

Універсальність препаратів для небулізації

Обидва інсектициди мають високу ліпофільність — вони не змиваються дощами протягом тривалого часу. Їх можна використовувати для обробки не тільки пшениці, а й зерна будь-якої культури:

 • ячменю;
 • кукурудзи;
 • вівса;
 • ріпаку;
 • кіноа;
 • гречки;
 • жита;
 • тритикале;
 • та інших.

Але якщо мова про «Пірігрен 50, ХТ», варто знати, що їм не можна обробляти бобові та олійні культури — треба використовувати альтернативу, «Пірігрен, КЕ».

Переваги препаратів для небулізації

переваги небулізації5 основних переваг:

 1. Пролонгований захист зерна терміном до 1 року.
 2. Швидкий ефект — знищення всіх комах за кілька днів.
 3. Універсальність — підходять для всіх культур, і для боротьби зі всіма шкідниками.
 4. Можна використовувати як у процесі завантаження/вивантаження, так і при зберіганні врожаю в зерносховищі.
 5. Для використання препаратів не потрібна складна техніка, ліцензії та спеціальні дозволи.

У небулізації немає жодних обмежень щодо часу проведення чи фази розвитку пшениці. Це пов’язано з тим, що препарати впливають на шкідників, а не на зерна. На додаток, навіть при максимальному дозуванні не порушується дозволений поріг концентрації небезпечних речовин у зерні.

Як небулізація впливає якість зерна

Небулізація запобігає втратам і псуванню зерна. Вона не дозволяє комахам знищити врожай і зробити його непридатним для подальшої переробки та, наприклад, виготовлення харчової продукції. Усі властивості зернової культури зберігаються.

Детальніше про безпеку небулізації

Наприклад, «Пірігрен 50 ХТ» на базі піріміфос-метилу. За прийнятими нормами, концентрація піріміфос-метилу в зерні не повинна становити понад 5 мг/кг. І якщо проводити небулізацію з максимальним дозуванням інсектициду, то піріміфос-метилу в зерні буде не більше 4 мг/кг.

Крім того, навіть на момент обробки концентрація хімікату буде нижчою за максимально допустиму. Препарату ніяк не впливає на властивості зерна. На додаток, «Пірігрен 50 ХТ» рекомендований для обробки ячменю Об’єднанням садівників та пивоварів Франції. 

Переваги використання препаратуАле важливо пам’ятати про особливості обробки кукурудзи:

 1. В Україні для зберігання та переробки кукурудзи можна використовувати «Пірігрен 50 ХТ» без обмежень.
 2. Водночас для транзиту або експорту зерна до країн ЄС використовувати піріміфос-метил не можна (через дуже низьку встановлену гранично допустиму концентрацію).
 3. Тому потрібно використовувати альтернативу — «Гранпротек, КЕ». Він такий же ефективний та безпечний, як і «Пірігрен 50, ХТ», просто базується на іншій речовині.

Зрозуміло, що ризик нашкодити зерну завжди є. Причому навіть при небулізації. Достатньо лише перевищити максимально допустиме дозування інсектициду. Тому потрібно чітко дотримуватися інструкцій спеціалістів Sojam — тоді продукт збереже свої кількісно-якісні характеристики та з нього можна буде виробляти харчові продукти.

Інсектициди, які виробляє Sojam, сертифіковані, а все обладнання внесено до Державного реєстру обладнання. Тобто воно має допуск до роботи з інсектицидами. Це означає, що використання препаратів та пристроїв для небулізації від Sojam ніяк не можуть нашкодити зерну. Бо вони пройшли всі необхідні перевірки та були прийняті на законному рівні.