Процес запалення в ниркових мисках, що розвивається під дією патогенної бактеріальної мікрофлори, називається пієлонефритом. Патологія ставитися до важких і небезпечним, що загрожують нормальній діяльності тварини.

При розвитку пієлонефриту у кішки і відсутності правильного лікування, розвиваються незворотні процеси недостатності ниркових структур. Неможливість нормальної фільтрації і подальшого виведення отруйних речовин з організму, призводить до тяжких наслідків і буде причиною смертельного результату.

Володар тварини повинен знати чітко і визначати відмінні симптоми пієлонефриту у власного вусатого вихованця, що дасть можливість вчасно звернутися до ветеринарного професіонала за допомогою і уникнути великих наслідків.

Процес запального характеру, що розвивається в ниркових структурах, може бути найрізноманітніших видів – катаральний, гнійний і геморагічний. Ще є форми патології (гостра і хронічна) і ступінь Походження (первинна і вторинна).

Первинна форма запалення розвивається в самому органі, а ось Вторинна з’являється на тлі попередніх інфекційних уражень системи сечовиділення. Вторинний вид пієлонефриту, в основному розвивається на тлі ураження ниркових структур органічного характеру.

Узнайте также про остальные видах и симптомах заболеваний почек у кошек >>>

Причини розвитку захворювання

Пієлонефрит у кішок діагностується дуже часто. Причинами процесу запалення в нирках можуть бути різні фактори екзо і ендогенного характеру. Головне завдання власника-не дозволити розвиток патології і вчасно звернутися до ветеринара.

У ветеринарії розрізняють такі провокуючі фактори, які здатні викликати розвиток пієлонефриту:

 • пісок і камені в ниркових мисках (провокують механічні мікротравми і пошкодження);
 • інфікування патогенною бактеріальною мікрофлорою органів статевої та системи сечовиділення;
 • застій сечі, що розвивається при практичних порушеннях сечовивідних шляхів;
 • бактеріальні інфекції, що циркулюють в системному кровотоці (різні захворювання органів знаходяться всередині, що супроводжуються бактеріальним обсіменінням, як правило дають ускладнення на нирки, викликаючи процес запалення в мисках органу);
 • проникнення в організм кішки отруйних речовин, погано впливають на слизову оболонку сечовидільної та статевої системи; і стресові фактори;
 • порушення в роботі імунної системи тварини;
 • концентрація урини всередині нирок на тлі інших патологічних процесів.

Завдання ветеринарного фахівця при зборі анамнезу та проведенні діагностичних заходів – розкриття точної причини процесу запалення. В іншому випадку лікування може не дати результатів або ж погіршити загальну клінічну картину.

Чи не вилікувавши головну причину, що спровокувала пієлонефрит, з’являється ризик частих повторень, перехід патології в затяжну форму, що може привести навіть до інвалідності вихованця.

Симптоматика захворювання

Симптоми пієлонефриту у кішок залежать від ступеня хвороби, тяжкості супутніх факторів і загальної імунного захисту організму кішки. Характер проявів завіт і від форми недуги-гострої або хронічної.

При загострених формах пієлонефриту, симптоматика яскраво виражається, тварина сильно страждає, розвиваються сильні відчуття болю в області відділу попереку (місця розташування нирок). Хронічна форма патології має стерту клінічну картину.

Гостра форма процесу запалення в мисках нирок відрізняється наступними симптомами:

 • довгі гарячкові стани (тварини б’є озноб);
 • дуже висока стомлюваність кішки, апатичність і апатія до різного роду подразників;
 • сильні відчуття болю в нирках (ниркові кольки, спровоковані спазмами гладкої мускулатури сечоводів і балії органу);
 • відчуття болю в області живота при пальпації (ниркові болі бувають настільки сильними, що іррадіюють в зону задніх кінцівок, поперек і живіт);
 • порушення акту сечовипускання (кількість виділеної порції урини зменшується, а сама сеча набуває насичений солом’яний відтінок, іноді з домішками крові і гною, виникає концентрований відштовхуючий запах);
 • порушення ритму дихання і скорочень серця.

Важливо відразу ж при появі одного з перерахованих вище ознак у кішки, показати її професіоналу. Це дасть можливість без зволікання призначити ряд лабораторних аналізів сечі і крові, що дають можливість дати точну оцінку роботи нирок.

Гнійна форма пієлонефриту і ниркова недостатність можуть виявитися причиною уремії. Це особливо гострий синдром аутоінтоксикації організму азотистими метаболітами і іншими токсичними речовинами, одержуваними в процесі розпаду білків. В організмі збираються подібні речовини як аміак, ціанат, гуанідини, сечовина, ацетон і феноли.

Клінічні ознаки уремії, що розвивається на тлі запущеної стадії пієлонефриту, відрізняється відмовою від корму, апатією і полідипсією (дуже високою спрагою). Показники температури тіла у кішки падають, не піднімаючись вище 37 градусів. Розвивається загальмованість в рухах, судомні явища на тлі отруєння нервової системи токсичними речовинами.

При відсутності допомоги у кішки з’являється виверження шлункового вмісту і розлад шлунку. З порожнини рота доноситься запах аміаку. Загальна інтоксикація організму призводить до порушень в роботі печінкових структур і факторів крові.

Розвиваються анемії і тромбоцитопенії. Вірогідна поява великих внутрішніх геморагій. Приходить уремічна кома і як наслідок, смертельний результат.

Діагностика

Через те що, що ознаки пієлонефриту мають схожість з іншими патологіями органів знаходяться всередині і систем, потрібно проведення точної диференціальної діагностики.

Важливо відокремити пієлонефрит від предпологаемого нефроза або полікістозу нирок, а ще гломерулонефриту і сечокам’яної хвороби. Для цього ветеринарний фахівець проводити загальний клінічний огляд зі збором точного анамнезу, а ще призначає лабораторні та інструментальні дослідження.

Основними методами діагностики пієлонефриту у кішок вважаються:

 • загальний клінічний аналіз крові;
 • хімічний аналіз крові;
 • аналіз урини;
 • бактеріальний посів урини (дає можливість виділити предпологаемого збудника процесу запалення);
 • дослідження за допомогою ультразвуку органів сечостатевої системи.

Проведення загального аналізу сечі у кішки з підозрою на запалення нирок, дає можливість виявити наявність великої кількості протеїнових елементів і клітинних структур епітелію, отшелушенного з балії. Відсутність точного діагнозу в результаті проведення ультразвукового дослідження, передбачає проведення рентгенографічного знімка із застосуванням контрастної речовини.

Крім цього, може бути призначена біопсія ниркових тканин для проведення гістологічних досліджень.

Лікування пієлонефриту у кішок: що необхідно знати

Терапія пієлонефриту в себе включає всеосяжний підхід, який в себе включає організацію гарного догляду за твариною, застосування протимікробних препаратів і симптоматичне лікування. Кішці важливо пред’явити повний спокій в затишному теплому місці.

Наявність конкрементів в ниркових структурах, що спровокували розвиток пієлонефриту, вимагає термінового своєчасного втручання з метою усунення головної причини. Далі лікування пієлонефриту у кішок протікає наступною схемою:

 • запобігання розвитку патогенних бактеріальних мікроорганізмів ;
 • підсобні засоби (діуретики), що допомагають виведенню сечі;
 • спазмолітичні препарати;
 • загальнозміцнюючі засоби;
 • спеціальне харчування на дієтичній основі.

Для усунення розвитку патогенної мікрофлори ветеринар призначає курс антибіотикотерапії тривалістю від 7 до 14 днів. Перші дози лікарські препарат вводяться в подвійній концентрації, а далі за рекомендацією виробника.

Курс лікування протимікробними засобами повторюють через конкретний період часу, зазначений лікарем. Повсюдно використовуються у ветеринарії під час лікування пієлонефриту антибіотики пеніцилінової групи, А ще сульфаніламідні препарати.

Видалити набряки і спростити висновок сечі з запалених нирок допомагають спеціалізовані діуретики. Дуже часто призначаються медикаментозні засоби на рослинній основі, що володіють дуже м’яким впливом, ніж їх штучні аналоги.

Можна приготувати відвар або настій для випоювання тварини в побутових умовах. Для цього чудово підійдуть суцвіття календули, березові бруньки, шипшина і ягоди ялівцю.

Крім діуретиків кішці з діагностованим пієлонефритом, призначаються спазмолітики і нестероїдні протизапальні препарати в таблетках. Вони потрібні для зняття синдрому болю. Використовувати дані медикаментозні засоби потрібно строго за рекомендацією лікаря, а ще систематично контролювати показники крові.

У більшості випадків при сильних ниркових кольках мучать тварина, проводяться паранефральні новокаїнові блокади.

Харчування тварини на період лікування і подальшого відновлення має бути легким, містити мінімум протеїнових елементів. Перевагу віддають кисломолочним продуктам і вареним овочам.

Розвинулася уремія на тлі пієлонефриту і закупорки сечоводів конкрементами, передбачає проведення серйозного своєчасного втручання. Якщо ж за медичними показаннями тварині неможливо провести втручання хірургічним шляхом під загальним наркозом, призначається ультразвукове дроблення каменів.

Компактні розміри каменів, що з’явилися в сечовидільної системи можна видаляти за допомогою спеціалізованих медикаментозних препаратів, що розчиняють конкременти.

Після наданого лікування, тварина повинна систематично оглядатися у ветлікаря з метою профілактики. Це дозволяє контролювати процеси регенерації. Якщо після курсу антибіотикотерапії в аналізах сечі і крові виявлено інфекційний збудник, лікування повторюють.

Профілактика захворювання

Основа попередження пієлонефриту у кішок-запобігання процесів запалення в організмі і раннє лікування самих різних інфекцій.

Патологічний процес в ниркових структурах може розвинутися на тлі гінекологічних хвороб або ж при початку сечокам’яної хвороби. Не потрібно займатися самолікуванням і звертатися до ветлікаря при найменших підозрах на нездоров’я вихованця.

Важливо не допускати простудних інфекцій у вихованця, а ще уникати переохолоджень. Вкрай потрібно зміцнювати імунітет тварини, вибираючи гарне харчування і пам’ятати про вітамінно-мінеральних комплексах. Міститися тварина повинна в чистому, теплому і сухому приміщенні.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.