Сечокам’яна хвороба (лат. найменування-urolithiasis) — захворювання, що виникає при утворенні в сечостатевих шляхах і нирках тварин піску і сечових каменів. Процес тягне за собою порушення в кислотно-лужній рівновазі і патології обмін речовин в організмі. Захворюванню схильні всі різновиди звірів. Часто оформляється хвороба у свиней і ВРХ на відгодівлі, а ще хутрових звірів. Груповий характер ензоотичного уролітіазу може з’являтися в конкретних ареалах і пов’язаний з утриманням і годуванням. Патологія домашніх чотириногих (собак і кішок) не носить масового характеру, але найбільш добре вивчена.

Етіологія

Основою сечокам’яної хвороби вважається порушення вітамінно-мінерального обміну в організмі. Появі порушень допомагають надлишок солей магнію і фосфору в раціоні годування, а-гіповітаміноз, йодна недостатність, водне голодування.

Аргументом каменеутворення може бути і вроджений порок будови сечостатевої системи у певної тварини.

Порушення речовинного обміну призводять до концентрування сечі і гіперурикозурії. Даний процес тягне за собою формування уратних електролітів.

Основою появи сечокам’яної хвороби може бути і патологія печінки, особливо іноді це діагностується у собак і кішок. Проміжним продуктом метаболізму пурину у таких тварин вважається сечова кислота. Вона, потрапляючи в печінку, метаболізується печінковою уреказою і перетворюється на добре розчинну сполуку алантоїн. При порушенні функції транспортування з’являються гіперурикозурії і уратний уролітіаз.

Симптом

Захворювання розвивається потроху. Швидка течія зустрічається у великої худоби (бички на відгодівлі).

Спочатку всі процеси проходять без симптомів. Пісок дрібної фракції виводиться з уретри без ознак патології і реакції з боку тварини. Про порушення речового обміну послужить невластивий запах з порожнини рота.

Дуже великі освіти можуть закривати просвіт уретри, що викликає звуження або закупорку шляхів виводять сечу. Це сприяє порушенню діурезу і викликає дизурію і больову реакцію.

Тварина при виділенні сечі може виробляти звуки, що свідчать про біль і дискомфорт, приймати позу для сечовипускання, але сеча може бути відсутнім. Сеча може виділятися тонким струменем, довго, ниткоподібно або крапельно. У ній земетні домішка крові (гематурія) або помутніння (піурія з гематурією).

Якщо процес посилюється, як правило спостерігаються кольки, стогони, скрегіт зубами. Ці симптоми частішають при фіз.навантаженні тварини.

Ускладнення з’являються симптомами пієліту, уретриту, гідронефрозу, уроцестіта.

Діагностика

Для діагностики сечокам’яної хвороби проводять лабораторне дослідження сечі. Дані досліджень з наявністю в сечі перевищують норму еритроцитів, лейкоцитів, епітелію, оксалатів кальцію, фосфатів кальцію і магнію при показнику рН вище 7,0 говорять про сечокам’яну хворобу. Тип сечових кристалів відіграє важливу роль під час вибору лікарського препарату.

Мікрофлора сечовивідних шляхів також грає дуже важливу роль і проведення бактеріологічного посіву сечі на подтітрацию до чутливості на антибіотики обов’язкове лабораторне дослідження.

Якщо знадобиться проводять рентгенологічне, ультразвукове та ректальне дослідження.

Лікування

Терапевтичні заходи повинні бути спрямовані на створення умов допомагають розщепленню і видаленню уролитов. Призначається діуретична дієта і ксантин оксидазні інгібітори.

Антибактеріальні препарати, до яких чутлива мікрофлора (за результатами лабораторних досліджень) повинні використовуватися курсом (не менше 2-х тижнів). Вони будуть допомагати зниженню обсіменіння органів мікрофлорою, що зі свого боку дасть можливість зменшити показник кислотності рН, і допомагати розчиненню струвитов. Контроль мікрофлори доведеться проводити при кожному обстеженні тварини.

Розчинення за допомогою фармацевтичних препаратів засноване також на недонасищении сечі мінералами входять до складу конкременту. Введення подібних речовин в організм буде допомагати розм’якшенню каменів, поетапного розчинення в сечі і виведенню. Медикаментозна терапія проходить в залежності від швидкості процесів зміни і може тривати до 2-х місяців.

Якщо терапія ліками не дає результату проводять втручання хірургічним шляхом. Підставою його проведення може бути тип конкременту, місце розміщення, стать, вік тварини. В уретрі видалення проходить методом інтракорпоральної ліпотрипсії.

Профілактика

Якщо тварина схильне до до утворення каменів, то проведення постійних діагностичних досліджень допоможе вчасно вжити заходів і не дозволити утворенню конкрементів.

На великих тваринницьких комплексах проводять контроль харчування годівлі та напування тварин. Збалансування його за всіма складовими вважається хорошою попередженням сечокам’яної хвороби.

Домашнім вихованцям (коти, собаки) складають раціон годівлі зі спеціалізованих кормів з обмеженням у складі магнію, фосфору, кальцію, за власними показниками.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

На перших кроках розвитку ознаки сечокам’яної хвороби у собак досить не просто виявити,…

Сечокам’яна хвороба кішок або уролітіаз-захворювання сечовивідних шляхів, що характеризується…