Ми підготували список найкращих ігор у жанрі MOBA. Впізнаєте їх усі?

Часи, коли MOBA ігри на PC називали “найпопулярнішим жанром”, вже позаду – на ігровий ринок увірвалися онлайн-шутери типу PUBG, Fortnite і Overwatch, а їм в спину дихають колекційні карткові ігри. Однак «дуже популярним жанром» MOBA буде ще довго, оскільки в той час як окремі проекти втрачають гравців, унікальна концепція жанру зберігає актуальність.

Кращі МОБА ігри на ПК

Поєднання стратегії, тактики та економіки, величезне розмаїття героїв та здібностей, величезне значення командної взаємодії – все це виділяє «моби» на тлі дуельних та «кожен сам за себе» ігор. У той самий час ці ігри доступні навіть слабких ПК, оскільки основну увагу приділяється не графіку, а геймплею. Давайте пригадаємо та розглянемо, які є найкращі ігри MOBA.

КЛАСИЧНІ MOBA

Найкращі MOBA-ігри

Другий послідовник класичної Доти (першим був HoN) і перший, хто досяг світового успіху. Проект існує з 2009-го року і навіть не думає закриватися, навпаки, він постійно оновлюється і розширюється, а місцевий лор розрісся вже до цілого фентезійного всесвіту, за яким розробляють нові ігри, пишуть музику і навіть зняли мультиплікаційний серіал.

Розробники люблять порядок та точність, а головне – передбачуваність. Тому всі персонажі розбиті на умовні класи з їхньої ролі в командних боях, а розміщення гравців з ліній та ролі чітко розподілені. З тієї ж причини фактор випадковості зведений до мінімуму: немає жодних випадкових уворотів або мікростанов, натомість поширені ефекти з періодичним спрацьовуванням, на кшталт “кожна четверта подвійна автоатака”.

League of Legends – динамічна MOBA, в якій битви проходять дуже швидко, а результат дуелі може зважитися навіть за кілька секунд. Разом про те, у ній широкий простір для командних взаємодій, а різні аспекти гри настільки щільно пов’язані друг з одним , що їх використання вимагає точного і оперативного розрахунку.

ГРАТИ

DOTA 2

Найкращі MOBA-ігри

Ідейний продовжувач оригінальної DotA, випущений компанією Valve. Він прославився насамперед рахунок найбільшого турніру в історії кіберспорту – The International. Але не варто думати, що без нього вона не цікавить.

DOTA 2 – проект з однією з найкращих графічних складових у жанрі. Тутешній дизайн приваблює погляд, а ефекти виглядають дуже сучасно, незважаючи на 2013 рік виходу. Більшість персонажів перекочували сюди з оригінальної карти, але багато хто з них уже значно перероблений, а розробники продовжують розробляти і вводити нових, хоч це й не така вже й часта подія.

Цей проект пропонує величезну стратегічну різноманітність, якою не можуть похвалитися конкуренти: є безліч лайнапів, герої дуже варіативні, а різноманітні розхідники та активні здібності предметів дозволяють реалізовувати незвичайні стратегії. Проте все це повною мірою розкривається лише у зіграних командах та на професійній сцені.

ГРАТИ

HEROES OF THE STORM

Найкращі MOBA-ігри

Blizzard були б не Blizzard, якби не спробували відзначитись на ринку MOBA. Персонажі з усіх ігрових всесвітів компанії, від давніх Lost Vikings до Overwatch, стали з’являтися в новому для них світі під назвою Нексус (що доводиться, до речі, як «злиття»).

Геймплей вирішено було урізноманітнити різними завданнями: збери тут, активуй там, поклич те, нацькуй на ворогів це. Щоб гравці не відволікалися від цих важливих справ на підрахунок досвіду, ресурси між усіма розподіляються порівну. Справжній комунізм!

Heroes of the Storm – мабуть, найбільш недоотримуючий уваги онлайн-проект «близків». Йдеться про гравців, розробники намагаються, але їхні колеги з сусіднього відділу на горі їм змайстрували Overwatch. Останнім часом у HoTS з’являються персонажі та карти саме з цієї гри, щоб увага гравців трохи перетягнулася. Однак залишається питанням, що краще: видозмінювати та вдосконалювати одну карту чи клепати нові? Blizzard люблять контент у чистому вигляді та тому вибрали друге, та вони роблять це добре, за що отримують високе місце у списку… але не вище. Проте досвід показує, що гравцям подобається вдосконалення вглиб, а не вшир.

ГРАТИ

ATION-MOBA

OVERWATCH 2

Найкращі MOBA-ігри

Яскравий MOBA-шутер від Blizzard, який заслужив кохання тисяч гравців. Досі це найбарвистіший (скоріше дизайнерський, ніж графічно) та популярний проект у жанрі. Як і в інших мобах, гравці керують персонажами з декількома здібностями, ультимейтом та унікальною зброєю. Освоїти кожного з не просто, але все-таки не так важко, як у класичних представниках жанру.

Overwatch – дуже динамічний шутер, в якому потрібно швидко приймати рішення і правильно реагувати на ситуацію, що склалася. Але разом з тим тут важливо правильно взаємодіяти з командою, і один гравець, який навіть перевершує суперників, не зможе самостійно знищити всіх суперників. Якщо ви любите швидкий геймплей та ігри, з високою вимогою до навички, цей проект для вас.

ГРАТИ

PALADINS

Найкращі MOBA-ігри

MOBA-шутер від Hi-Rez, творців широко відомої у вузьких колах SMITE. Тут ви вибираєте одного з персонажів з унікальними здібностями та намагаєтесь перемогти в одному з кількох режимів. Проект умовно безкоштовний, тому деякі функції не доступні з самого початку, наприклад, персонажів доведеться відкривати за внутрішньоігрову валюту, яка збирається досить повільно… ну, або за реальні гроші.

На відміну від Overwatch у Paladins набагато менше командних взаємодій, і результат битв вирішує вміння стріляти. Здібності носять суворо допоміжний характер, а якісь складні комбінації персонажів, що кардинально впливають на результат матчу, просто відсутні. Битви проходять досить швидко, але все ж таки повільніше, ніж у проекті Метелиці, а наявність маунтів дозволяє швидко дістатися з бази в самий пекло, тому екшен не припиняється протягом усього матчу.

Окремо варто виділити чудову оптимізацію та стабільну роботу навіть на слабких машинах. Тому проект підійде тим, хто не хоче витрачати зайві гроші, має слабкий комп’ютер або не дуже любить командну роботу, а хоче просто постріляти увечері на своє задоволення.

ГРАТИ

SMITE

Найкращі MOBA-ігри

Потрібно мати міцні нерви, щоб просувати гру про битву богів під назвою, в якій немає слова «боги». Як же гравці зрозуміють, що це про всяких зевсів та ганешів, якщо в назві незрозуміле та коротке SMITE («удар»)?

Однак Hi-Rez Studios показали свою гру ТАК, що зрозуміли усі. Вони були першими, хто вийшов на ринок MOBA з грою від третьої особи , і справили справжній фурор. І це при тому, що, насправді, концепція не змінилася від слова взагалі!

Виходить, SMITE бере саме драйвом та сеттингом. Тим же намагалися взяти Heroes of the Storm, проте якщо HoTS більше зайшов шанувальникам ігор Blizzard, які хотіли відчути себе в ролі улюблених персонажів, SMITE дає реальне відчуття гри за бога (або, в окремих випадках, напівбога та монстра ) . Звичайно, деякі з них менш відомі, ніж грецькі чи скандинавські, але в цьому є чарівність – пізнавати, хоч і побічно, міфологію інших народів. Але нашу Бабу-Ягу ви точно знаєте.

ГРАТИ

FAULT

Найкращі MOBA-ігри

Відмінну MOBA Paragon спіткала фатальна доля – на розквіті сил її було закрито. Однак її автори залишили у відкритому доступі матеріали щодо гри, та інші розробники намагаються повернути до життя чудову гру.

Поки що найближче до цієї мети наблизилася Fault – це все той же Paragon c передовою графікою, картою з кількома лініями та джунглями, керуванням героя з виглядом від третьої особи та невеликим набором героїв. Хоча кількість тут компенсується якістю – персонажі вийшли незабутніми і несхожими один на одного.

Якщо ви скучали за Paragon, або вам цікаво, за що цю гру хвалили за її життя – зіграйте у Fault, але зробіть знижку на те, що біля керма стоять інші люди .

ГРАТИ

НЕЗВИЧАЙНІ ЗМІШАННЯ ЖАНРІВ

BATTLERITE

Найкращі MOBA-ігри

Battlerite – мабуть, найшвидша з представлених MOBA ігор… і багато хто продовжує ставити їй це докір. Але, мабуть, не настільки багато, оскільки розробники не збираються штучно розтягувати тривалість матчів, а ось над матчмейкінгом – найскладнішою проблемою будь-якої MOBA – працюватимуть.

Небагато зменшити темп допомагає інша особливість Battlerite: після знищення одним гравцем інший час уповільнюється. У цей момент увага настільки концентрується на тому, щоб зробити фраг, що зорієнтуватися у просторі після отримання фрага досить складно. Уповільнення часу дозволяє краще оцінити атмосферу, а також балансує загальний швидкий ритм гри.

ГРАТИ

BLOODLINE CHAMPIONS

Найкращі MOBA-ігри

Мобоподібна арена, трохи схожа на Battlerite. Гравці керують одним із кількох десятків героїв з унікальними здібностями. Кількість гравців та завдання залежить від режиму: іноді потрібно просто перебити ворожу команду, а іноді захоплювати точки. Раунди проходять дуже швидко, в самому камерному режимі (арені 3х3) сутички рідко тривають довше пари хвилин, а загальний час матчу майже ніколи не перевалює за 10-15 хвилин.

Ігровий процес дуже динамічний: персонажі дуже швидко переміщаються, майже миттєво кастують здібності, і так само стрімко вмирають, якщо гравець виявив найменшу необережність. Досвідчені гравці помітно відрізняються від новачків, і потрібно витратити чимало часу, щоб зрівнятися з ними.

ГРАТИ

MAGEQUIT

Найкращі MOBA-ігри

MOBA з англійської перекладається як «розрахована на багато користувачів онлайнова бойова арена», і цими чотирма словами можна описати всю MageQuit. У ній немає елемента стратегії, як у тій же DotA – тут купка магів бореться один з одним на невеликій імпровізованій арені, маючи в арсеналі лише потужні заклинання. Битва триває 9 раундів, і переможцем вийде той, хто має довшу бороду, яка росте з кожним вбивством.

До особливостей MageQuit можна віднести кілька режимів (командні та одиночні), велика кількість заклинань (63 способи усунути ворога), чуйне управління як з клавіатури і миші , так і з геймпада. Також гра похизується швидкими битвами та приємною графікою.

ПРИДБАТИ

BATTLERITE ROYALE

Найкращі MOBA-ігри

Незвичайна суміш MOBA та королівської битви від розробників оригінального Battlerite. На відносно невелику карту одночасно потрапляють сорок гравців, які мають змагатись один з одним. Ось тільки керують вони не однотипними персонажами, а героями з унікальним набором здібностей. Місцевий лут є не зброєю, а різноманітними посиленнями.

Battlerite Royale вийшов дуже неоднозначним проектом. З одного боку, це чудова гра, дуже динамічна та швидка (ігри рідко тривають довше за п’ятнадцять хвилин). З іншого, тут дуже високий поріг входження, який відлякує новачків. Однак це чудовий проект, самобутній та захоплюючий, варто лише хоч скільки-небудь розібратися у місцевій механіці. Засмучує лише досить низький онлайн, через що у кожному матчі частину гравців замінюють боти.

Проект підійде, якщо ви любите глибоко занурюватися у складні проекти та перемагати суперників у важких, але швидких дуелях. Крім того, потім ви можете перетягнутися вже в звичайний Battlerite, в який буде набагато легше втягнутися.

ГРАТИ

ETERNAL RETURN: BLACK SURVIVAL

Найкращі MOBA-ігри

Eternal Return: Black Survival – це не тільки MOBA, але ще й «Королівська битва» та «Симулятор виживання». Механіки MOBA будуть вам знайомі – так, керувати належить героєм з унікальними здібностями, а прокачування здійснюється так само, як у DotA 2 та League of Legends.

Ось тільки вежі знищувати не треба – дотримуючись канонів Батл Роялей, ця гра пропонує поборотися за виживання з 17 гравцями на великій відкритій карті, займаючись пошуком кращого спорядження. Все це приправлено приємною анімешною графікою.

Незвичайний мікс жанрів припав до смаку користувачам, судячи з десятків тисяч «дуже позитивних» відгуків у Steam .

ГРАТИ

BLOOD OF STEEL

Найкращі MOBA-ігри

Blood of Steel – це гра, яка розбавляє жанр MOBA і дозволяє гравцям стати ватажками армій різних епох. Наприклад, вжитися в роль царя Леоніда і повести в бій відважних спартанців, а в бою зустріти китайського полководця епохи Троєцарства. Жодної магії – лише суворі середньовічні битви.

ГРАТИ

CONQUEROR’S BLADE

Найкращі MOBA-ігри

Це незвичайний проект добірки, який гранично далеко відійшов від жанру MOBA, але при цьому зберіг багато його рис. Проект заявляється як MMORPG із командними боями, і на перший погляд справді схожий на неї, але це не зовсім так. Так, тут є прокачування, але зводиться воно здебільшого до поліпшення союзних загонів. Так, тут є командні облоги, але вони майже не відрізняються від Blood Of Steel. Гравці вибирають клас свого персонажа, але він більше нагадує персонажів з тієї ж BoS, чітко розділені за ролями, зі схожими здібностями, просто без імен. А ігровий процес просто ідентичний, він зводиться до злагодженого управління власним загоном на полі бою та винесення ворожих чемпіонів.

Це досить незвичайний проект, де цікаво буває влаштувати великі битви. Однак він дуже казуальний і не вимогливий до індивідуальних навичок гри, набагато більше тут вирішує загальна тактика та злагодженість команди. Тому грати поодинці часто буває нудно, але з постійною, і бажано великою, групою друзів вона показує себе досить непогано.

ГРАТИ

HEAVY METAL MACHINES

Найкращі MOBA-ігри

Екстравагантні бойові машини, потужний хеві-метал та яскравий постапокаліптичний світ – такий набір пропонує гравцям Heavy Metal Machines . Це безкоштовна МОБА-гра, що вийшла на ПК восени 2018 року , стиль якої не тільки відходить від традиційного для жанру фентезі-сеттингу, що поступився місцем постапокаліпсису, а й приносить в ігровий процес відчутні елементи гонок на виживання , що розгортаються в зруйнованому світі.

Замість мудрих магів, безстрашних воїнів та інших живих і мислячих істот на аренах Heavy Metal Machines борються одна з одною броньовані машини, вкриті шипами та строкатими малюнками. Всі доступні тачки мають унікальне озброєння і здібності. Зрозуміло, що за кермом кожного авто знаходиться яскравий персонаж з цікавою біографією.

Змагання відбуваються у командному форматі 4х4, де основна мета – загнати бомбу у ворота супротивника. У грі доступна величезна кількість косметичних предметів, що дозволяють прикрасити і так дуже яскраві і приємні для очей машини.

ГРАТИ

AWESOMENAUTS

Найкращі MOBA-ігри

Спробуйте уявити MOBA у двовимірній проекції. Не вийшло? Тоді зіграйте в Awesomenauts і розширте свою уяву. У цьому динамічному платформері гравці в командах по 3 особи зіткнуться один з одним на різноманітних локаціях майбутнього. Під управління гравцеві пропонують взяти одного з найманців , який поведе в бій цілу армію роботів .

Всі елементи MOBA на місці: крипи, класи, модифікації, турелі, бази та тактичні битви. Щоправда, зависати над картою, як справжній стратег не вийде, адже Awesomenauts привносить у жанр дуже швидкий геймплей платформера.

ГРАТИ

DEMIGOD

Найкращі MOBA-ігри

У Demigod вміло поєднуються жанри RTS та RPG. Гравцям належить взяти під управління місцевих напівбогів, які розділені на два табори: полководці та асасини. Перші ведуть за собою армію юнітів, а другі діють самостійно, але вони набагато сильніші.

Геймплей стандартний для жанру: вибираємо героя і вирушаємо на арену трощити суперників і ворожу базу, принагідно прокачуючи характеристики персонажа і купуючи нове спорядження. Доступно 4 режими: Завоювання, Власництво (аналог Захоплення прапора), Повне знищення та Фортеця .

ПРИДБАТИ

AIRMECH STRIKE

Найкращі MOBA-ігри

MOBA нового покоління, що поєднує звичні для жанру розраховані на багато користувачів бої на арені з багатими стратегічними можливостями. Гравець отримує під контроль не тільки унікального героя (такими тут виступають роботи-трансформери), а й цілу армію футуристичних юнітів. Тобто звичні правила MOBA-гри в AirMech вдало доповнені повноцінними можливостями RTS.

Візуально гра залишає приємне враження. Хоча оригінал AirMech з’явився на консолях ще в 2014 році , сучасна версія для ПК була піддана помітним косметичним поліпшенням. Сама стилістика виглядає дуже яскраво: десятки незвичайних механізованих юнітів, яких можна кастомізувати на свій розсуд, безліч скинів для хутра, що розблоковуються, плавна анімації і нескінченний потік соковитих бойових спецефектів.

ГРАТИ

ART OF WAR: RED TIDES

Найкращі MOBA-ігри

На відміну від звичної MOBA, у Art of War: Red Tides немає героїв зі здібностями. Натомість гравець бере роль командира, який постійно відправляє війська на ворожу базу з метою знищити атакуючі турелі та головну будову.

Вражає, що Art of War: Red Tides в одній битві можуть зіткнутися до 300 юнітів. Причому бійці відвідали цей світ із різних епох та всесвітів: є мечники, арбалетники, вогнеметники, монстри з магією, роботи та багато інших.

Бої часто схожі на те, що відбувається у StarCraft. Розробники не приховують, що саме карта Desert Strike із цієї серії і надихнула їх.

ГРАТИ

ДИЛОГІЯ MUSHROOM WARS

Найкращі MOBA-ігри

Mushroom Wars виділяється у нашій добірці, але вона підходить під опис MOBA (тобто поєднання стратегії, тактики та економіки). Гравець вирушить у Грибне королівство, у якому маленькі грибочки ведуть нескінченну війну між собою. Вони об’єдналися у фракції і намагаються розтрощити фортеці суперників, у чому ви їм і допоможете.

Гравець має направляти юнітів з однієї бази в іншу, таким чином захоплюючи її, а також подбати про захист своїх володінь. Бої тривають 5 хвилин, але вони переповнені діями, тому геймер не нудьгує ні на секунду. Мила на вигляд гра кидає справжній виклик стратегам.

MUSHROOM WARS

MUSHROOM WARS 2

МОБІЛЬНІ MOBA

WILD RIFT

Найкращі MOBA-ігри

Офіційний Mobile-MOBA від RIOT Games. Wild Rift заснована на комп’ютерній League of Legends, з якої перекочували персонажі, предмети та руни, весь візуал та основна концепція. Звичайно, гру порядно переробили під мобільні телефони: тривалість матчу різко скоротили, додали нові та видалили деякі старі предмети, зменшили кількість веж та доступних рун та багато іншого. Вийшла динамічна гра, дуже швидка і водночас вдумлива, яка навіть примудрилася зберегти дух оригіналу настільки, що після неї набагато простіше втягнеться і в оригінальний LoL.

На даний момент це найкраща мобільна моба, що надає широкі можливості налаштування та кастомізації , глибокий та продуманий геймплей, а також чудову оптимізацію під величезну кількість пристроїв. В неї дуже низький поріг входження, тому освоїти ази дуже просто; однак, щоб навчитися грати добре і перемагати на середньовисоких рангах, потрібно витратити чимало часу.

ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Найкращі MOBA-ігри

Перша мобільна MOBA, що здобула широку популярність. Досить довго вона була єдиним адекватним представником жанру на мобільних пристроях. Як і багато китайських проектів, вона не соромилася увібрати в себе елементи вже популярних ігор, копіюючи елементи не тільки з Доти та Ліги Легенд, але й з проектів іншого жанру. RIOT навіть подали на них до суду за порушення авторських прав та виграли процес.

Загалом це типова моба, з купою персонажів, лініями, вежами та лісом. На персонажів можна купувати зовнішності, а їх самих потрібно відкривати за внутрішньоігрову валюту (або реальні гроші). Загвоздка в тому, що деякі донатні речі дають безпосередній бонус у матчах, хоч і не дозволять виграти натисканням однієї кнопки. Гравці часто скаржаться на відсутність у Mobile Legends: Bang Bang нормального балансу: постійно вводяться нові герої, і щоразу саме вони виявляються найсильнішим піком, і навколо них і збираються сетапи. Все це не завадить, якщо ви збираєте періодично грати на своє задоволення, але на серйозні матчі змагання тут можна не розраховувати.

ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

VAINGLORY

Найкращі MOBA-ігри

Vainglory існує з 2014 року на iOS та Android, а у 2018 отримала клієнт і на РС. Останній прожив лише кілька років і закрився, але мобільна версія досі доступна. Спочатку в ній усі режими крутилися навколо лише однієї лінії та загального лісу, але згодом розробники додали й повноцінні режими із трьома лініями. Тепер це досить складний проект, з яким у цьому може потягатися лише Wild Rift: тут реалізовані ластхіти, вежі спочатку досить важко знести, і тому є повноцінна лейнфаза. Більшості конкурентів залишається лише заздрити.

Досить суттєво, що Vainglory – перша кіберспортивна дисципліна на мобільній платформі. Так, турніри не так широко висвітлюються і приносять переможцям не так багато грошей, але сам цей факт заслуговує на повагу.

ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

DUNGEON HUNTER CHAMPIONS

Найкращі MOBA-ігри

Мультиплатформна MOBA, портована на ПК із мобільних пристроїв. З цим пов’язана головна особливість геймплею Dungeon Hunter Champions, яка, безумовно, припаде до душі найледачім геймерам – автоматичні бої. Звичайно, можна обійтися і без нього, якщо вам до душі нескінченний одноманітний гринд.

Головний герой – закликати, здатний закликати Чемпіонів до участі у Вічному змаганні. Загалом у Dungeon Hunter Champions доступно більше двох сотень чемпіонів – унікальних героїв із власним набором умінь. Бої можуть проходити як проти інших гравців у форматі 5х5 або 25х25, так і проти рейдових босів.

ОФІЦІЙНИЙ САЙТ