Дуже багато людей не шукаючи причини виникнення головного болю, починають шукати способу його позбутись. Це і є помилкою номер один, котра може призвести до погіршення стану. На превеликий жаль,  універсальних ліків «від голови», як часто кажуть українці в аптеці, не існує. В першу чергу слід зрозуміти причини головного болю, а вже тоді шукати методи їх лікування.

Є два основні типи головного болю: первинний, до якого відносять мігрені та кластерний біль, та вторинний, який є наслідком інших станів нашого організму. Тільки зрозумівши це та нюанси, які допомагають розрізнити такі види болю, ви зможете підібрати правильні ліки.

Почати, мабуть, слід і з того, що при частих болях у голові, слід вести щоденник, у якому ви зможете відмітити, яка тривалість, ступінь болю, яка фаза менструального циклу, що ви вживали та чим лікували (яка була ефективність такого лікування). Це дуже спростить роботу лікарю та дозволить йому швидко знайти тип болю і його причини.

Зверніть увагу, навіть коли виникають часті головні болі, причини не обов’язково є фатальними, як пухлини мозку чи інші складні захворювання. Проте лікар повинен згідно протоколу виключити усі ці причини по черзі, починаючи із найфатальніших, тому часто призначають пацієнтам МРТ.Види головного болю

Якщо окрім головного болю, у вас спостерігаються стани, які ми зараз перерахуємо, то слід не зволікаючи, звернутись до лікаря:

 • була травма голови;
 • виникає раптовий біль, що триває до 5 хвилин, проте часто повертається;
 • червоне око — симптоми глаукоми (підвищення внутрішньоочного тиску);
 • нудота та блювота;
 • ортостатичний біль, що виникає, коли ви різко підводитесь;
 • раптовий біль в пацієнтів із ВІЛ/СНІДом*;
 • рак в анамнезі;
 • проблеми із нижньою щелепою;
 • після отруєння чадним газом;
 • помутніння свідомості;
 • біль постійно прогресує і триває тижнями.

Основні види первинного головного болю

 • Мігрень – вона зазвичай характеризується сильним пульсуючим головним болем, що супроводжується нудотою, непереносимістю яскравого світла і сильних запахів, загальною слабкістю. Біль, як правило, має односторонній характер. Тривалість нападу може бути від кількох годин до трьох днів. Найбільш схильні до мігрені жінки у віці від 25 до 35 років. Такий головний біль триває понад 15 днів на місяць.
 • Біль через перенавантаження. Його ще називають тензіонною. Це найпоширеніший вид головного болю в світі – кожен з нас відчував його хоча б раз в житті. Ознаками є легкий біль, що має не пульсуючий характер. По колу верхньої частини голови відчувається тиск, як ніби ви наділи каску маленького розміру. Може здаватися, що м’язи лоба і очей сильно напружені і розслабити їх не виходить. Інтенсивність часто зростає ближче до вечора. Зазвичай такий біль пов’язаний з сильним стресом, перевтомою, поганою поставою і незручним положенням голови тривалий час. Хронічний зустрічається рідко (менше 3% випадків) і часто пов’язаний з травмами м’язів голови і шиї.
 • Кластерний головний біль – один з найважчих видів болю. Людина відчуває тривалі напади дуже сильних больових відчуттів пульсуючого характеру. Зазвичай біль односторонній, в області чола або очей, іноді супроводжується почервонінням, набряком, сльозами. Напади, як правило, тривають від 20-ти хвилин до півтори години, але у важких випадках можуть повторюватися кілька разів на добу протягом декількох тижнів. До таких нападів болю голови більш схильні чоловіки середнього віку.
 • Синусовий головний біль, що виникає при запаленні пазух носа. Супроводжується температурою, набряками обличчя, напругою в області лобу та вилиць. Крім цього він має такі ознаки, як сильний тиск і біль в області пазух: лоб, брови, область під очима. При різкому русі головою або нахилі вперед біль посилюється. Ніс не дихає, закладеність практично не проходить. При такому болі людина відчуває постійну втому. Найчастіше він виникає при інфекції і запаленні носових пазух. Може виникати як ускладнення після застуди або бути результатом сезонної алергії.

Що слід робити при головному болі?

Види головного болюВсе залежить від інтенсивності болю і від того, наскільки він впливає на якість життя людини. Якщо головний біль турбує людину на 2-3 бали за 10-бальною шкалою, є сенс просто вийти на вулицю, подихати, розслабитися, трішки відпочити. Але в той же час немає нічого поганого в тому, щоб випити таблетку, якщо голова болить рідко і ви п’єте знеболююче не частіше разу на тиждень. У випадку з мігренню краще відразу випити таблетку – ймовірність, що напад закінчиться швидше, буде вище.

Але якщо людину постійно турбують головні болі і ви постійно п’єте знеболююче, це, навпаки, погіршить ситуацію. Часті головні болі мають причини і почнуть з’являтися частіше. У такому випадку кожен раз вдаватися до таблеток не можна! Потрібно звернутися до лікаря!

 • Види головного болю

  Лікар-невропатолог вищої категорії, к.мед.н.
  Член Всеукраїнської Асоціації неврологів, психіатрів та наркологів, член Європейської Асоціації Нейрореабілітації та Всеукраїнського товариства нейрореабілітації. Член Української Асоціації боротьби з інсультом, член Українського лікарського товариства у Львові.

  View all posts