Святий, який за життя удостоївся видіння Святої Трійці і отримував з уст Господа накази, широко шанується в Росії. Молитви Олександру Свірському дають можливість людям набути сили для ухвалення Божої волі, навіть якщо вона здається їм тяжкою. Святий є заступником за хворих, які журяться. Крім цього, його нетлінні мощі самі є джерелом лікування.

Дні пам’яті:

  • 30 квітня
  • 12 вересня

Житіє святого Олександра Свірського

Преподобний Олександр Свірський народився 1448 року в Олонецькій губернії Росії в сім’ї глибоко віруючих людей. Він був єдиною довгоочікуваною дитиною. Батьки назвали його Амосом на честь біблійного пророка. Вони безмірно любили сина. Дбали про його виховання та навчання. Але на початку навчання син слабо встигав, знання погано йому давалися. Будучи вихований у вірі та смиренності, Амос молився про Божу допомогу у навчанні, був терплячим та старанним учнем. І Господь почув його, хлопчик почав швидко наздоганяти своїх однокласників і незабаром став найкращим.

Він не був товариською дитиною, завжди прагнув усамітнення та молитви. З юності підліток виснажував себе постами та помірністю. Мати переживала з цього приводу. Умовляла його не мучити себе. Але син відповів їй, що це йому приємно і заспокоював мати.

Коли Амос подорослішав, батьки хотіли знайти йому наречену, але він уникав цього. Серце вабило його до чернецтва.

Якось він зустрів ченців і багато розмовляв з ними, слухав розповіді про чернечу обитель на Валаамі. Підліток почав просити взяти його з собою, але ченці відповіли, що це можливо лише з благословення настоятеля та з дозволу батьків. Після від’їзду ченців Амос багато молився і прийшов до остаточного рішення таємно піти з дому і оселитися в монастирі. Так він і вчинив.

Одного разу, коли він блукав навколо красивого озера, почув голос, який похвалив його за обрання шляху, благословив і повідомив, що в цьому місці буде засновано обитель.

Діставшись монастиря, Амос довго жив там, поки в 26 років не прийняв постриг і отримав своє ім’я — Олександр. Але після 13 років життя в монастирі Олександр почав шукати пустельництва. Спочатку настоятель не відпускав його, але згодом благословив. Монах відійшов на Рощинське озеро неподалік річки Свір, де почув голос Божий. Там, у самому глухому місці, він збудував собі келію. У ній жив дуже суворим, повним випробувань аскетичним життям. Він 7 років не бачив людей, не їв хліба, лише траву. Головним його заняттям була молитва.

Якось на його житло натрапив під час полювання багатий боярин і Олександр відкрився йому. Боярин був уражений чистотою душі та божественним світлом, що виходив від праведника. Він став допомагати йому, доставляючи скромну їжу та одяг.

Поступово люди дізналися про житло пустельника, почали селитися поруч із ним ті, хто хотів тиші, спокою та молитви. І невдовзі вся братія об’єдналася і разом вирішили будувати монастир.

Саме тоді Олександр удостоївся великої честі — бачити Святу Трійцю. Він почув наказ про влаштування храму Святої Трійці. Самого Олександра почали називати Свірським за назвою річки, біля якої він заснував обитель.

Невдовзі він за наказом єпископа Новгородського Серапіона прийняв священство і став ігуменом. При цьому виконував на будівництві монастиря всю найважчу роботу, носив стару рясу і був скромний і утриманий. На будівництво храмів у монастирі люди приносили пожертвування, допомагав і великий князь.

Поступово обитель зростала та розширювалася. Ігумен нікого не залишав без духовної допомоги та підтримки. Він виявляв чудеса передбачення, духовного зору, зцілення. Святий дожив до глибокої старості, залишивши після себе процвітаючий монастир, заснований ним, як скромна келля пустельника. Преподобний був похований у монастирі, його нетлінні мощі донині зберігаються у тій самій обителі.

У чому допомагають молитви святому?

До святого Олександра Свірського звертають молитви про зцілення від хвороби, особливо від шлункових захворювань. Адже він сам у молодості був чудовим чином зцілений від хвороби Божественним явищем.

Молитва святому Олександру Свірському про здоров’я завжди буде почута і прийнята, якщо вона приноситься від щирого серця. Багатьом людям святий допомагає у народженні дітей, особливо коли моляться за сина, тобто просять про народження хлопчика.

Тексти молитов преподобному Олександру Свірському

Тропар, глас 4

Від юності, Богомудре, бажанням духовним в пустелю вселився, / єдиного Христа захотів єсердно стопам в слід ходиті, вся, премудре,/ переміг еси полки страстей утриманням/ і з’явився єси рівноангельський на землі,/ Александре, подібний,/ моли Христа Бога,// нехай спасе душі наша.

Переклад: З самої юності, навчений Богом, прагненням духовним ти оселився в пустелі, побажавши з старанністю слідувати тільки стопами Христа, тому і ангельські чини, бачачи тебе, здивувалися, як ти в тілі боровся з підступністю невидимих (бісов), переміг полчища пристрастей стриманим і з’явився на землі подібним ангелам, Олександре преподобний, моли Христа Бога, нехай врятує наші душі.

Кондак, глас 8

Як багатосвітла зірка сьогодні в країнах російських сяяв єси, отче,/ вселився в пустелю, Христовим стопам послідувати повсякчас зажелів єси/ і, Того святе ярмо на рам труди подвиг твоїх тілесна вигравання, / тим самим вигукуємо ти :/ спаси стадо твоє, що зібрав ти, мудре, та ти ти радуйся, подобай Олександре, отче наш.

Переклад: Як преярка зірка нині в країні російській ти засяяв, отче, вселившись у пустинь, ти побажав з старанністю слідувати по стопах Христових і Його святе ярмо (Мф.11: 30), шанований хрест, на плечі свої піднявши, убив ти працями подвигів твоїх буяння плоті, тому молимося тобі: спаси стадо твоє, яке ти зібрав, мудрий, нехай волаємо до тебе: Радуйся, преподобний Олександре, отче наш!

Величення

Ублагаймо тебе, як отче Александре, і шануємо святу пам’ять твою, наставника монахів і співрозмовника Ангелів.

Молитва перша

О, священа голова, Ангеле земний і людський Небесний, подібний і богоносний отче наш Олександр, добрий угодник Пресвятої та Єдиносущі Трійці, являю багатьом святим. з вірою і любов’ю, що припливає до тебе! Випроси нам вся благодатна до життя цього часу, і потрібна до вічного спасіння нашого. Допоможи твоїм представництвом, угодник Божий, перед Господнім лицем на вороги видимі та невидимі. Вірних рабів Його, у скорботах і засмучували день і ніч тих, що кричали до Нього, нещасний крик нехай почує, і нехай від гибелі від живої наш живе. Та в світі глибоко перебуде свята Православна Церква Христова, і в благобудуванні ґрунтується Батьківщина наша, у будь-якій благочестя непорушна. Буди всім нам, чудотворче святий, помічник скорий у всій скорби та обстановці. А на годину смерті нашої з’явився нам заступник благосердий, нехай не будемо віддані на митарствах повітряних владі злого миродержця, але нехай ми сподобаємося непереторненому сходу в Ца. Їй, отче, молитовнику наш прісний! Не посороми надії нашої, не зневажиш смиренної молитви нашої, і поставайся за нас перед престолом Трійці живі, нехай ми сподобаємося разом з тобою та з усіма святими ми, недостойні, в селінії, динаго в Троїці Бога, Батька і Сина і Святого Духа, у віки віків. Амінь.

Молитва друга, яка читається в обителі біля мощей

О, преподобний і богоносний отче наш Олександр! Смиренно припадаюче до раки чесних твоїх мощей, молимо тебе прилежно; лося невідступне від обителі твоєї; і подасть нам силу і фортецю на ворогів душевних, що відводять нас від шляху рятівного, щоб вони були переможцями, в день Страшного Суду почуємо від тебе похвальний голос, се я ж і діти! І переможний вінець від переможця ворогів Христа, Сина Божого сприймемо, і спадщину вічних благ купно з тобою отримаємо, оспівуючи Пресвяту Трійцю, Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Молитва преподобного Олександра Свірського до Господа Бога та Пресвятої Богородиці

Боже, очисти мене грішного, і помилуй мене, і вибач мені, Господи Боже, Спасе Милостивий! Дай мені, Господи, християнський кінець з Пречистим Тілом і з Чесною Кровією, зі сльозами та покаянням. Ізбави, Господи, муки вічні, вогню негасимого, і черви неусипаючого, і смоли киплячі. Ти створив мене єси, Господи, Ти помилуй, Господи, Твоє створіння. Пречиста Пані Милостива, Цариця Небесна, помолись Господеві Богові і Спасу нашому Ісусу Христу, Сину Твоєму, за мене, грішного раба Твого (ім’ярек). Даж мі, Пані, християнський кінець з Пречистим Тілом і Чесною Кровією і зі сльозами і покаянням. Ізбави, Пані, муки вічні, вогню негасимого, і черви неусипаючого, і смоли киплячі. Пречиста Пані, Милостива Цариці Небесна, Ти є Молебниця до Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа за мене, грішного і окаянного раба Твого (імерек), Тися супостата, не забудь, Пречиста Пані, жебрака Твого до кінця. Тому: Заступниці поважна, Благоутробна Господь Мати, до Тебе вдаюсь окаянний і більше за всіх грішний чоловік. Вонми голос моління мого і крик мій і стогін почуй. Як беззаконня моя перевершувала голову мою і аз, яшкіре корабель у пустині, занурююсь у морі гріхів моїх. Але Ти, Всеблага і Милосерда Владичице, не зневажай мене, відчайдушного і в гресі гине. Помилуй мене, що кається в моїх злих ділах, і зверни на шлях правий оманливу, окаянну душу мою. На Тобі, Владичице моя Богородице, покладаю всю надію мою. Ти, Мати Божа, збережи і дотримуйся мене під кровом Твоїм нині й повсякчас і на віки віків. Амінь.

Також молитва по всі дні:

Душе, душе моя, чого скаржишся на Господа? Як леність твоя вічній муці ходатай є. Коли б знала дар Божий, плакала б ся гарячими сльозами, що мурували з зітханням, що журяться за всякий грес, про малий і великий. Закричи до свого Владиці, нехай не попередить тобі лють, що одержує всесильною рукою праведною. А грішна й лінива і лестиста язика маєш, як помолюся Владико моєму, хай спасе мене Господь від Страшного суду? Завжди бо тремчу помислів у серці моєму про Страшний суд, нехай урятує мене від муки вічні, і черв’я неусипаючого, і темряви окроплені і від грози непогріті. Помилуй мене, грішного раба Твого, як Павла апостола, якого любив більше від усіх, і від нас убогих, не відверни лиця Твого в день Страшний. ються. Господи, спаси мене страшної години, нехай не відпаду від милості Твоєї. Але молю святі Ангели і Архангели, і пророки, і мученики, і всі святі, нехай молять Бога за мою душу. Вашого ради моління хай поверне Владика треби Своя від мене грішного. І Ти, Пречиста Пані Діво, відважна до Сина про рабів Твоїх, не забудь трудів раба Твого (ім’ярок), Владико Спасе, від убогі душі Тобі молися, спаси мої дощ безкінечного житія, де прославляється всесвяте ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, завжди, тепер і повсякчас, і на віки віків. Амінь.