Кожен житель Росії знає, як виглядає і де знаходиться Храм Василя Блаженного. Але ким був цей святий, ім’я якого в народі відоме також, як імена великих проповідників та засновників православної церкви в Росії, мало хто знає. Адже це був юродивий аскет, що має дар пророцтва і передбачення. Молитви святого Василя Блаженного допомагають у багатьох життєвих справах і потребах.

Дні пам’яті:

  • 15 серпня
  • 5 вересня (перехідна) – Собор Московських святих

Житіє святого Василя Блаженного

У 1469 році на паперті Богоявленського храму в селі Єлохово недалеко від Москви у жінки, що молилася на ім’я Ганна, народився син. Батьки виховували хлопчика у твердій вірі та благочестя. З раннього віку його привчали до праці – віддали в навчання шевцеві. Одного разу до майстра прийшов купець-замовник і замовив кілька чобіт. Але Василь сказав йому, що не зносить цих чобіт до кінця життя. Тоді майстер спитав, чому хлопчик так сказав купцеві? Підліток відповів, що той не встигне зносити чоботи, бо помре. Так і сталося. І шевець зрозумів, що Василь не простий юнак.

З 16 років Василь зрозумів, що наблизити його до Бога може лише самокатування та повне зречення життя. Для цього він вибрав шлях юродства – удаваного недоумства та аскетизму. Майже голий і босий, взимку та влітку ходив він вулицями, ночуючи на паперті і не маючи місця, де можна схилити голову.

Василь постійно молився, але у натовпі завжди зберігав суворе мовчання. Якщо йому доводилося говорити, то вдавався недорікуватою. Не маючи нічого, він співчував нещасним, хворим та скривдженим. Його аскетизм служив докором для злодійкуватих бояр і втіхою для бідняків.

Вчинки блаженного часто були пророчими. Він плакав, обіймаючи кути будинків, де жили люди, що віддалилися від Господа, бо казав, що ангели не можуть увійти до цього дому, адже в ньому панують біси. І він плаче з янголами разом.

На базарах він упускав товар недобросовісних торговців, викриваючи та соромлячи їх. Але одного разу, отримавши від царя милостиню, раптом підійшов і віддав його багато одягненому купцю. Виявилося, що ця людина вмирала з голоду, втративши через обман свій стан. А просити милостиню йому не дозволяла гордість. Василь допоміг йому і водночас засоромив у його гордині.

Безліч інших великих чудес і пророцтв здійснив Василь Блаженний, віддаючи бідним і знедоленим усі численні милостині від царя та митрополита, які вважали його святим. 62 роки він юродствував, з Божою допомогою переносячи спеку та холод. Коли йому було 88 років, він захворів і помер перед смертю пророкуючи про майбутнє Росії.

До церкви святого несли на плечах цар та його сини. На могилі, яка стала джерелом зцілення для багатьох людей, збудували храм на честь Покрови Богородиці, але в народі його почали називати ім’ям Василя Блаженного.

Чудеса, пов’язані зі святим, не припинялися. І в 1588 році, за митрополита святого Йова, Василь Блаженний був канонізований.

Молитви Василю Блаженні багато років зберігали Москву, він і досі вважається її покровителем.

У чому допомагають молитви святому?

Про дарування смирення, терпіння у несправедливих звинуваченнях, просять люди у молитвах Василя Блаженного, Московського чудотворця. Хворі моляться йому за здоров’я, про дарування терпіння у хвороби. Саме цьому святому, який за життя утихомирював самого Івана Грозного, моляться за дарування доброї вдачі і розуміння правителям і владі.

Оскільки Василь своїми молитвами запобігав страшним лихам – пожежам, то про захист від пожеж можна просити саме його.

Тексти молитов Василеві Блаженнім

Тропар, глас 8

Життя твоє, Василіє, неправильне, і чистота нескверна,/ Христа ради тіло твоє виснажуєш постом і пильнуванням,/ і мразом і теплотою сонечною,/ і слотою, і ое, як сонце, і нині приходять до тебе Російській народі й усі люди,/ прославляюче святе твоє успення. ю милість.

Переклад: Життя твоє, Василю, істинне, і чистота неосквернена, Христа заради твоє тіло виснажив ти постом і чуванням, і морозом, і сонячною спекою, і негодою, і дощем, і просвітилося обличчя твоє, як сонце, і зараз приходять до тебе Російські народи та всі люди, прославляючи святе твоє успіння. Тому Христа Бога моли, нехай позбавить нас язичницького полону і міжусобної війни, і світ подасть світові, і душам нашим велику милість.

Ін тропар, глас 8

Бо шкіряне солнце і місяць наготою своєю не соромляться,/ так і ти, угодник Христів Василій, голий, не соромився,/ сприйме бо ризу Адама первозданного,/ що він носив? сі́;/ і був є добрий купець:/ бо маю, вся залиши/ і купи хабаром терпіння свого села,/ на ньому ж сокровенний неоціненний Бисер, Христос./ я Христові, / не забудь град, в якому живе, і люди, преблаженне,// і моли врятувати душі наші.

Переклад: Так само як сонце і місяць не соромляться своєї наготи, так і ти, угодник Христов Василь, бувши голим не соромився, бо отримав одяг Адама первозданного, який він носив раніше в раю, ти ж його на землі носив, і був ти добрим купцем, який залишив усе, що мав (Мф.13: 45-46), і купив ціною терпіння свого місце, де був прихований безцінний Перли, Христос. Тому ти став для всіх грішних прикладом покаяння і оселився в райську широту, де, чекаючи на Христа, не забувай місто, в якому ти жив і людей, преблаженний, і моли врятувати душі наші.

Ін тропар, глас 1

Плоть засмучена ти лихим стражданням,/ душу ж просвітила чистотою серця,/ збагатився єси благодаттю Пресвятого Духа, Василію,/ дарувати тим, хто потребує корисного./ , премудроюроді,/ незаздрісно приймуть хворобою відкладення/ і благодійно оспівують славного тя ,// Єдиного Чоловіколюбця.

Переклад: Плоть виснаживши свою терпінням напастей, душу ж просвітивши чистотою серця, збагатився ти благодаттю Пресвятого Духа, Василю, дарувати тим, хто просить корисне. Тому хворі, що приходять до зцілення твого труни, премудрий юродивий, рясно одержують хвороб відступ і з вдячністю оспівують прославив тебе, Єдиного Людинолюбця.

Кондак, глас 4

Духом Божим водимо, преблажене Василіє,/ обтрусив єси мирський заколот,/ і житія тривоги згорівся еси,/ і збігся шат тлінних, і зодягся в рилеусть безстра мироде́ржця,/ і був ти вражений у твоєму мові,/ і , більше земного багатства обравши багатство Небесне, / пов’язався еси вінцем терпіння. ліє.

Переклад: Духом Божим керуємо, преблаженний Василю, відкинув ти мирську метушню і знехтував життєвими бурями, і зняв з себе тлінний одяг і вдягнувся в одежу безпристрасті, уникнув ти сітків улесливого миродержця (диявола) і був чужим для свого народу (9). ), і замість земного багатства обравши багатство Небесне, увінчався ти вінцем терпіння. І зараз, преблаженний Василю, моли Христа Бога за святкуючих святу пам’ять твою, нехай волаємо до тебе: «Радуйся, преблаженний Василю».

Ін кондак, глас 4

Явіл тя є Господь нинішнього роду/ зцілювача хворобою і проганяча недугою/ любов’ю, Василю, що припливає до тебе// і закликає вірою молитви твоя.

Переклад: Явив тебе Господь нинішньому поколінню, як того, хто зцілює рани і виліковує хвороби всіх, хто з любов’ю звертається до тебе і закликає з вірою молитви твої.

Молитва перша

О, великий угодник Христів, істинний друже і вірний рабі Всетворця Господа Бога, преблаженне Василіє! Почуй ні, багатогрішні, що нині оспівують до тебе і закликають ім’я твоє святе, помилуй нас, що припадають сьогодні до пречистого образу твого, прийми мале наше і молитво. Їм, і молитвами твоїми зціли всяку недугу і хворобу душі і тіла нашого грішного, і спроможні течі життя сея неушкоджені від видимих і невидимих ворогів безгрішно перейти, і християнську кончину, непосоромлену, мирну, безтурботну, і небесну. ми у віки віків. Амінь.

Молитва друга

О, великий угодник Христів, преблаженний Василій! Припадаюче до раки мощей твоїх, з любов’ю, з вірою лобизуємо чесний твій образ, чаюче від нього силою Божою одержати зцілення душ і тіл наших, прославляємо Його. м у житті цьому прославив єси, твердість віри і любові твоєї до Господа Саваотового, проповідуємо фортецю твого духа і, згадуючи великі подвиги чесноти твоєї, вигукуємо до тебе з глибини сердець наших: не промовчи кричати за нас до Господа Бога. а відпочиваєш на Небесах в обіймах Творця твого. Представництвом твоїм у престолу неприступні слави, випроси, нехай спочиває і на нас Дух Божий, дух премудрості і розуму, дух наради і фортеці, дух ведення і благочестя і страху Божих, і нехай. Ось ми, що в храмі, присвяченому ім’я твоєму святому, ми підписуємо похвальна сіце: радуйся, богоблажене Василію, як ти, зненавидів часова миру, богоуго еси́. Радуйся, бо пригощався Ти перемогти пристрасть з усіма порочними її схильностями і дарувань Святого Духа сподобився Ти. Радуйся, бо в терпінні й стражданні хоробрий з’явився Ти, і всі стріли лукавого розжені погасив Ти. Радуйся, бо за джерело Ізраїлевих завжди почерпаючи бажанням від Бога, благодаті Божого був давній. Радуйся , бо ввесь ярем спасительного словеса Христа Бога нашого , поправши ти всю гординю світу . Радуйся, бо безмовність у середовищі зберіг Ти, твою думку стрімко прямуючи до Горних. Радуйся, бо ти мечем духовним волею бажання твого відсікав ти і стопи розуму твого твердив на камені любові Христової. Радуйся, бо збігся єси тлінних шат і вдягся еси в нову людину, оновлену кров’ю Христовою. Радуйся, бо замість тлінних багатство духовне зібрав єси і початки трудів Христа Бога нашого приніс. Радуйся, як і за смертю Господь яви нам джерела зцілень. Радуйся, бо слави й багатства не захотів, і вся в ніщо звинувачуєш Ти, щоб Христа придбаєш, Його і здобув багато трудів і терпіння. Радуйся, як нині, з’єднуючись з Богом, безперестанним Його зором насолоджуєшся і живеш у блаженній вічності. Радуйся, бо насичуєшся благими, і очей їх не видно, і вухо не чує, і на серці людині не зійдеш, що приготований Бог таким, що полюбив Його, і поспішаєш. ми на землі, скупчені міцнішим кохання Божого союзом, великодушно понесемо благо Євангелія ярмо і благодаттю Святого Духа нехай сподобаємося скуштувати і насичуватися вічно з тобою Небесних немерцяних благ. Амінь.

Молитва до Господа

О, Владико Христе, Сину Божий, Джерело життя і просвіти, Довготерпеливий і Багатомилостивий, подай нам славити пресвяте і преславне Твоє ім’я, що служив у сповіді. дня години. Єлико хощеш, можеш, велика бо є слава великого Твого милосердя і незбагненна всієї народженої природи. Яко зазнає нашої мови, такі в радості й веселощів споконвіку нас, тілесного й духовного? Або як заспіваємо благословити Твою невимовну, істинним бажанням величним і славословним милосердя Твоє, як даруй нам Свого угодника, блаженного Василія? Толико Духом до Тебе покликав: о, Господи, Живий, Неприступний, Страшний, Милостивий і Щедрий, Видимий і Невидимий, помилуй нас, завжди Тобі зі сльозами кличуть, і просвістий. лопатими чудесами. О, благий Царю всієї тварі! Помилуй Божественним твоїм пресвітломилостивим звільненням бажання Свого і похвалу слави благодаті Своєї прийми за великою милосердю Своєю, величності ради прехвального Твоєї, Преблагословенні і Пренепорочні Приснодіви Марії, і святих славних і всіхвальних апостолів, і пророк, і мученик, Преподобних і праведних ради, і святого богомудрого юрода Твого, преблаженного Василія, і всіх святих ради Своїх угодник, звеличи, Господи, Русь Православну перед латини і поста і Ти підкори, Господи, а виї її хоробри сотвори й огороди я Ангели святими Своїми, і всім православним християном в цнотливості, і в світі, і в благоденстві перебувати милосердя, і небесним облаком повели дощу благодарно землі в благопотінні. і траву худобою, я споконві всяку благодать у рід. рід у віки віків, як Ти є Бог миру і Спаситель душам нашим, бо Твоє є, що милувати і рятувати, Святий Ти Ти, Господи Боже наш, і Тебе славу. нині і повсякчас і в віки віків. Амінь.